Issikkavaellukselle. Mitkä housut?
Olen menossa lauantaina kahden tunnin issikkavaellukselle osana työpaikan pikkujouluja. Koskaan en ole ratsastanut, joten mitkä housut laitan jalkaani? Farkut, tuulihousut, colleget?
Kommentit (12)
Jos vaihtoehdot on farkut, tuulihousut ja colleget, niin siinä tapauksessa colleget. Lämpimät pitkikset alle että tarkenee.
Oikeastiko joku työporukka viedään kahden tunnin vaellukselle, vaikka kaikki eivät ole koskaan edes olleet hevosen selässä?
Laita alle villaiset pitkikset tai kahdetkin, sitten collegehousut päälle. Muista myös sukkien päälle villasukat ja lämpimät talvikengät jalkaan. Varmista että nilkatkin peittyvät hyvin. Niin ja lämpimät käsineet tietysti, riittävän pitkä takki ettei alaselkä saa kylmää ja ja tietysti vielä kypärän alle jokin päähine joka peittää korvat.
Että sellaset housut siis kannattaa valita. ;)
Ei ne sisäsaumat farkuissa ehdi kahdessa tunnissa repiä vereslihalle. Oletuksena että ette laukkaa tai ravaa. Itse laittaisin raskausfarkut kun ne on vaan niin mukavat :)
Mulla on kyllä yhdet stretch-farkut, siis äitiysmallia. niissä on tosi ohuet saumat. Olisiko ne sopivat? Jos sinne alle vielä laittaisi pitkikset.
Kyllä meidät viedään ja ymmärsin että issikoilla voi ratsastaa ilman aikaisempaa kokemusta. Meidät jaetaan kahteen ryhmään, toiseen menee ne jotka on ratsastaneet ennenkin. Tietysti tämän jälkeen mennään saunomaan ja syömään :)
luin otsikon että 'Istukkavaellukselle. Mitkä housut?' :DD
Oon käynyt vastaavalla. Hauskaa oli, ja kyllä me laukattiinkin! Mulla oli farkut, eikä ne saumat mitään painaneet. Ehkä se oli vaan hyvää tuuria... Laita saumattomat, jos löytyy, kun kerta niin neuvotaan.
Hauskaa reissua!
Laita alushousuiksi normaalit pöksyt, älä mitään stringejä.
[quote author="Vierailija" time="05.12.2013 klo 17:20"]
Oikeastiko joku työporukka viedään kahden tunnin vaellukselle, vaikka kaikki eivät ole koskaan edes olleet hevosen selässä?
Laita alle villaiset pitkikset tai kahdetkin, sitten collegehousut päälle. Muista myös sukkien päälle villasukat ja lämpimät talvikengät jalkaan. Varmista että nilkatkin peittyvät hyvin. Niin ja lämpimät käsineet tietysti, riittävän pitkä takki ettei alaselkä saa kylmää ja ja tietysti vielä kypärän alle jokin päähine joka peittää korvat.
Että sellaset housut siis kannattaa valita. ;)
[/quote]
Lisäksi kaulahuivi.
Colleget ja tuulipuvun housut. Jos tuulee yhteen, tulee kylmä. Ei tuulipukukangas niin liukasta ole. Tahti noilla vaelluksilla on kuitenkin niin rauhallinen, ettei niissä mahdollisia laukkajaksoja lukuunottamatta tule kovin lämmin. Monet tallit tarjoavat pilkkihaalarit tms jos on kylmä.
Mäkin hiukan ihmettelen että ihan ilman mitään kokemusta lähdette vaellukselle. Ei se islanninhevonenkaan mikään mopo ole vaan elävä, reagoiva eläin. Tosin asiakaskäytössä niitä rauhallisempia yksilöitä.
Tuulta ja vettä kestävät housut. Jos sataa, on collegehousut jäätävän kylmät kastuessaan. Mä laittaisin ihan toppahousut. Sama juttu takin kanssa, mahdollisimman lämmin ja tuulta ja vettä kestävä. Lämpimät hanskat ja niin lämmintä varpaisiin kuin keksit.
Koska olet ekaa kertaa, todennäköisesti menette käyntiä eli istut kyydissä ja tuuli käy, vilu voi tulla.
Terv. Islanninhevosilla kolmisen kertaa viikossa ratsastava
Ei ainakaan farkkuja; sisäsauma painaa ikävästi. Jotain jossa olemattomat sisäsaumat. Tuulihousut on puolestaan taatusti liukkaat, ei siis niitäkään. Collegeissa tulee kylmä, sinne ainakin alle runsaasti lämmikettä?