Kummallista käytöstä uudelta tuttavalta
Tutustuin uuteen ihmiseen, ihan mukavantuntuiseen naiseen, jonka kanssa olemme tavanneet lasten kanssa ja joskus ilmankin, menneet ulos syömään, elokuviin jne. Periaatteessa on ollut ihan kivaakin, mutta minua vaivaa se, että hänellä on kova tarve kehua omaa lastaan ihan jatkuvasti. Ihan mukavaahan se on tiettyyn pisteeseen saakka, että arvostaa omaa lastaan ja kertoo positiivisia asioita lapsesta, mutta jotenkin rajansa kaikella, silläkin. Tämä ei olisi mitään, mutta samalla kun hän kehuu omaa lastaan, hän vähättelee minun lapsiani. Hihittelee, jos eivät saa jotain purkkia auki että noista huomaa, että ovat tottuneet siihen, että äiti tekee, tai naureskelee, kun lapseni eivät ole puheliaita (häntä kohtaan), että osaavatko nuo puhuakaan jne. Kerran kahvipöydässä hän alkoi nauraa tyttäreni katsetta, joka oli kuulemma luimuileva.
Jotenkin meni maku tästä ihmisestä. Olenko yliherkkä vai ihan normaalia, ettei tuollaista oikein jaksa sulattaa?
Kommentit (22)
Vaikuttaa todella ärsyttävältä tyypiltä, sellaiselta joka säihkyvän hymyn säestämänä muka viattomana vittuilee.
Jätä tuollainen ihminen heti pois ystävistäsi... Ei kuulosta terveeltä (mieleltään)...
Oudolta tyypiltä kuulostaa. Hui ja yöks.
Elämä on liian lyhyt hassattavaksi tuollaisiin tyyppeihin.
Niin, ehkä se ainainen hymyily hämää, että olenko nyt ihan huumorintajuton tiukkapipo, jos otan nokkiini tällaisesta. Minulla on hyvin vähän kavereita, joilla olisi lapsia ja siksi tämä uusi tuttava oli tervetullut elämääni, ajattelin, että tästä kehittyy tosi kiva ystävyys. Mutta lapsetkaan ei kyllä tästä hirveästi ole nauttineet, joten taidan luovuttaa. AP
Mun miehen veli vaimoineen on just tuollasia. Ja oikeasti niiden tenavat on ihan kamalia. Tai pojalla ei oo mitää käsitystä käyttäytymisestä ja tyttö taas on ihan nössykkä.. ym. Mut mitä voi olettaa lapsista, jos vanhemmat on tuollaisia? Ajoittain toivon, että en olis ite niin hyvin kasvatettu ja pystyisin olemaan yhtä "piiloilkeä" kuin nekin. Olis muuten paljon kommentoitavaa niiden elämästä ja lapsenkasvatuksesta ym.
Luovuta..sillä on jotain ongelmia.
Se, että sinulla ei ole paljon ystäviä ei tarkoita että sinun tulisi olla ihmisen kanssa, jonka läsnäolo aiheuttaa tuommoisia tuntemuksia.
Hyvä vaan jos lapsetkaan ei ole nauttineet, ei tarvi heidänkään takia jäädä roikkumaan tuttavuuteen. Tietysti voisi olla hyvä noissa tilanteissa antaa vähän takaisin tuollaiselle. Hymy korvissa vittuilla takaisin samaan tyyliin kun tämä tuttusi tekee. Tai sitten aikuismaisemmin vaan todeta ihan ystävällisesti ja asiallisesti, että tuntuu siltä kuin vähättelisit lapsiani koko ajan. Mahdollisesti tällainen "ylimukava vittuilija" ei kyllä sitä kestäisi (koska tuollainen mukavuuteen piilotettu vittuilu on todella passiivis-aggressiivista ja munatonta) vaan alkaisi esittää entistäkin viattomampaa ja ihmetellä miksi moisen kuvan olet saanut.
Vähätteleekö hän muuten vain lapsiasi vai myös sinua?
Hän vähättelee kyllä vähän myös minua. Esim. sanoi jo pari kertaa, taas nauraen, ettei minusta ole mistä kiinni ottaa (meillä on aika paljon painoeroa), tai että kuule on parempi, että seuraavan kerran hän tuo meille kakun mukaan, kun poikansa ei tykännyt tarjoiluistani. Näin kirjoitettuna kuulostaa aika hurjalta, että olen kiltisti kuunnellut tällaista. Ehkä tosiaan yksinäisyyttäni olen niellyt kaiken, yrittänyt kääntää parhain päin. AP
Anna itsesi ärsyyntyä ihan vapaasti, ärsytys auttaa myös pistämään rajat tuollaisille. Ei tosiaan kannata tuollaista niellä, siinä menee pian ojasta allikkoon. Tuollaiset typit nimenomaan tuovat itsensä esiin niin maan mahtavina tyyppeinä ja samalla yrittävät murentaa toisen itsetuntoa.
Voisin tuohon painokommenttiinkin keksiä jotain hauskaa hymysuin sanottavaa vastakommenttia...
Minä varmaan vastaisin seuraavalla kerralla, että voi olla että lapset eivät ole kaikkien mielstä täydellisiä, mutta jotain parempaa heillä on kuin sinun lapsillasi.
Tähän mamma varmaan tekee kysymyksen, että mitä muka?
Sinä vastaat : "kohtelias ja toisten lapsille mukavasti puhuva äiti"
Älä ole ap tuollaisten ihmisien kanssa tekemisissä, tuo kaverisi asenne, vähättely ym.tekee hattaa sun lapsiesi minäkuvalle ja itsetunnolle eikä ole hyväksi itsellesikään.
Mulla oli tuollainen ja kaveri ja on ollut monta vuotta entinen kaveri. Nyt kun kuopukseni on jo 10v. Niin en jaksa mitään kakarajuttuja. Muut asiat kiinnostaa enemmän.
Itse kyllä sanoisin siitä kakusta että eihän se ole mitään arkiruokaa! Ihan uskomatonta että lapset opetetaan jo pienestä pitäen huonoille ruokatavoille.
Ja en kyllä altistaisi lapsiani tuollaiselle. Voisin sanoa hänelle ihan suoraan että hän on sekopää enkä halua lapseni olevan hänen lähellään.
Jos noin sinua vähättelee ja kohtelee, niin voi takanapäinkin jotain päätöntä potaskaa levitellä. En luottais. Laita kiertoon.
Hyi! Minulla oli juuri samanlainen ystävä/tuttava. Kun aloin vältellä ja pistää vastaan, niin paskanjauhanta ja juoruilu alkoi heti. Niin sairaalloiseksi se meni, ettei tänne viitsi kirjoittaa. En lapsena enkä aikuisuuden aikana ole tavannut yhtä pimeää ihmistä. Lohdutuksena oli lopulta tieto muiden kokemuksista kyseisen tyypin kanssa.
Älä ole missään tekemisissä. Yrittää tonkia sinusta jotain juorun tynkää varmasti, jota sitten keinoja kaihtamatta levittää. Vain mielikuvitus voi olla rajana.
kuulostaa sekopäiseltä, en olisi tuollaisen ihmisen kanssa missään tekemisissä.
Miksi ihmeessä tuhlaat aikaasi hänen kanssaan ja miksi altistat lapsesi moiselle kohtelulle?