Tytär 18v yöksi 22v "säädölleen"?
18 vuotta täyttänyt tyttäreni on nyt tapaillut kahden viikon ajan 22-vuotiasta miestä ja kysyi, saako mennä tälle miehelle yöksi ensi yönä. Kielsin, koska minusta yökyläily (ja seksi) ovat tuossa vaiheessa tapailua aivan liian aikaisia. Tästä tytär suuttui ja sanoi minun olevan kalkkis.
Tyttö ei tunnu ymmärtävän, että hänen parastaan tässä vaan yritetään tavoitella. En halua, että häntä sattuu ja hän joutuu tekemään asioita, joihin ei varmasti vielä ole valmis. Neljän vuoden ikäero on kuitenkin aikamoinen, ja 22-vuotiaan mielestä yökyläilyyn kuuluu varmasti tiettyjä asioita...
Miten saisin tyttäreni ymmärtämään, että vielä on liian aikaista? Olen kuitenkin iloinen hänen puolestaan, että hän on löytänyt kivan pojan, mutta en tahdo asioiden etenevän liian nopeasti. Nyt tytär pitää mykkäkoulua, eikä suostu keskustelemaan. Missä vaiheessa hänet uskaltaa päästää yökylään tälle miehelle? ja olenko tosiaan aivan kalkkis ja vanhanaikainen, kun en häntä sinne päästä?
Kommentit (41)
Koska asuu kotona. Meillä on sovittu, että ilmoitetaan missä ollaan ja kenen kanssa. Tähän asti toiminut ihan hyvin.
-ap
Miksi ihmeessä täysi-ikäinen tytär tarvitsisi sinun lupasi yökyläilyyn? Monet tuon ikäiset asuvat jo poissa kotoa...
Kyllä mä luulen että tyttäresi tasan tietää mitä on luvassa ja sitä haluaa ihan itsekin. On varmasti munaa saanut ennenkin.
no päästä jos se tyttö sinne haluaa mennä :) ei 4v ikäero oo paha enää tuossa vaihessa!!
mitä helvettiä.. tyttäresi on 18, eli TÄYSI IKÄINEN ja ihan varmasti saa itse päättää milloin ja minne menee. olet todellakin kalkkis. itse muutin omaan asuntoon 16 vuotiaana eikä enää siinä vaiheessa tullut mieleen kysyä vanhemmilta lupaa yhtään mihinkään. ja jos on noin pitkälle selvinnyt neitsyäne niin nosta hattua. jos on tähänkin asti ollut ilman seksiä (lähinnä varmaan vain nipottaja äitinsä takia) niin tuskin nytkään menee suinpäin sänkyyn. nyt sanot ITSE tytöllesi että mene jos haluat, ja pyydät anteeksi käytöstäsi. kerrot myös hänelle että hän olla jo täysi ikäinen joten hänen ei tarvitse enää kysyä lupaa sinulta saako hän mennä jonnekkin vaan saa alkaa tekemään itse omat valintansa. muuten tyttärestäsi tulee täysin avuton kun omaan asuntoon muuttaa. toivon että tämä olisi provo..
Selvä provo :) On sovittu että ilmoitetaan missä ollaan, ei ole sovittu että aikuisen ihmisen pitää kysyä lupa mennä jonnekin, aivan naurettavaa.
Sun 18 vuotiaasi saa mennä vaikka naimisiin sulta kysymättä :) Oikein yököttä ajatus että sinä määräilet tyttäresi seksielämästä, jotenkin pervoa, haluaisit varmaan olla todistajanakin siinä vieressä ja vähän neuvomassa.
Jos he haluavat harrastaa seksiä, niin ei se yökyläilyä vaadi. Seksiä kun voidaan harrastaa myös päivällä vaikka teidän kotona, kun ette ole paikalla :)
jos jatkat kieltämistä on todennäköistä, että hän katkeroituu ja alkaa prostituoiduksi! (näin käynyt useita kertoja maailmassa)mieti siis mitä teet täysi-ikäisen lapsesi kanssa
En ymmärrä, miksi et päästä yökylään. Eri asia tietty jos koulussa on paljon tenttejä nyt, mihin pitää lukea. Mutta yökyläily ei aina tarkita seksiä. Itse ainakin haluan tutustua mieheen ja olla ekan yön ilman seksiä, joten miehet on tyytyneet odottamaan. Ja mitäs pahaa siinä olisi vaikka ne harrastaisivatkin seksiä. Eiköhän tuon ikäinen ole siihen jo valmis, ja varmasti osaa ilmaista kumppanille, jos ei halua. Ehkäisynkin tuon ikäinen varmasti osaa hoitaa, voit vielä muistuttaa tyttärelle, että e-pillerit ja kortsu on oltava käytössä niin ei tule vauvoja eikä tauteja. Ja mieti miten paljon omaa aijaa saat, kun aikuinen tytär on kerrankin toisten nurkissa pyörimässä.
[quote author="Vierailija" time="23.11.2013 klo 12:29"]
Koska asuu kotona. Meillä on sovittu, että ilmoitetaan missä ollaan ja kenen kanssa. Tähän asti toiminut ihan hyvin.
-ap
[/quote]
Niin ja hän ilmoitti, mikä onkin korrektia ettei kukaan huolestu. Mutta kyttäämiseen ja kieltämiseen sinulla ei ole mitään oikeutta.
Niin, toisessa viestissä ap kertoo että heillä pitää _ilmoittaa_ missä on ja kenen kanssa, kodin sääntö siis. Ihan ok tällaisenaan. Mutta lukeeko niisä säännöissä teillä että aikuisen ihmisen pitää kysellä äityliltä _lupa_ siihen missä yönsä viettää?
Henk. koht. en kyllä suostu kyselemään keltään lupia öitteni vieton olin paikkaan, enkä kenellekään täysikikäiselle ala sellaisia antamaan tai epäämään.
Noh, en kyllä nyt aivan ymmärrä.. Mistä sä tiedät että se sun tyttös ei ole valmis seksiin? Ja ihan vaan tiedoksi, sen voi tehdä päivälläkin..:)
Itse tapailin tuossa iässä 16vuotta vanhepaa ja tällä tiellä vieläkin ollaan, alusta asti käytännössä "asuin" perjantai-sunnuntai sielä, eikä vanhemmilla ollut sanaakaan vastaan, eikä se kyllä tuossa iässä olekkaan vanhempien päätös..:)
Ja vielä loppuun, virheistä oppii.
Huhhuh.. Onneksi oma mutsini ei päättänyt enää asioistani kun tapasin 18 vuotiaana nykyisen aviomieheni.. Mies silloin 27... Ja nyt olen onnellinen kahden lapsen äiti ja yliopistokin tuli käytyä :::)
Älä oo tommonen kalkkis!! Tyttäres on täysikänen...
Taisin tulla tosiaan nyt tyrmätyksi. Pelottaa vaan päästää tyttö sinne, kun hän on vähän holtiton. Ja kaksi viikkoa on kuitenkin niin lyhyt aika.
-ap
No huhuh. Minä asuin tuon ikäisenä jo 5 vuotta vanhemman miehen kanssa ja yhdessä asutaan edelleen. Lapsesi ei ole enää mikään pikkulapsi, omaa varmasti itsekin suojeluvaiston ja hänen on hyvä ottaa vähän vastuutakin itsestään tuossa vaiheessa. Ja elämässä sattuu ikäviä asioita jokatapauksessa. Ei niistä opi, jos niitä ei koskaan tule eteen.
AP voimia! Tyttö varmasti pärjää, mutta hieman lyhyt aika tuo 2 viikkoa.. Pojat osaa pakottaa mihin vain :(
[quote author="Vierailija" time="23.11.2013 klo 12:38"]Taisin tulla tosiaan nyt tyrmätyksi. Pelottaa vaan päästää tyttö sinne, kun hän on vähän holtiton. Ja kaksi viikkoa on kuitenkin niin lyhyt aika.
-ap
[/quote]
No jessus.. Kyllä me oltiin harrastettu seksiä jo ihan tapaamisiltana.. Ja minun aloitteesta, mies oli herrasmies ja minä semmoinen nuori rääväsuu :) jos huolettaa, mikset ole pyytänyt poikaa kylään?
- 16
[quote author="Vierailija" time="23.11.2013 klo 12:38"]
Taisin tulla tosiaan nyt tyrmätyksi. Pelottaa vaan päästää tyttö sinne, kun hän on vähän holtiton. Ja kaksi viikkoa on kuitenkin niin lyhyt aika.
-ap
[/quote]
ymmärrän kyllä huolesi, mutta tyttäresi on täysi-ikäinen. sinuna keskustelisin hänen kanssaan asiasta ml. turvaseksi, jotta saat oman mielesi rauhoitettua.
18-vuotias? Miksi hän tarvitsee sun luvan?