Korona levisi lasten ja nuorten keskuudessa, nyt siirtynyt vanhempiin ikäryhmiin ja vakavat/kuolemat ovat nousussa
Eli käymässä juuri niinkuin on koko ajan sanottu. Leviää lasten keskuudessa koulluissa ja harrastuksissa ja nuorten keskuudessa baareissa. Sitten lapset ja nuoret sairastuttavat vanhempansa ja isovanhempansa ja nämä sairastuvat vakavasti, osa kuolee.
https://twitter.com/search?q=tartunnat&src=typed_query&f=live
Kommentit (13)
Sellaista se on se elämä. Välillä tulee maanjäristyksiä, hirmumyrskyjä, sotia, tsunameja, ja välillä sitten pandemioita joihin kuolee ihmisiä.
Niin paljon Helsingissä lapsia testattiin, kun päiväkotiin ja kouluun ei saanut viedä flunssan saaneita lapsia tervehtymisenkään jälkeenkään ilman negatiivista koronatestiä, että selvisi, että alle 14-vuotiailla tartunta on äärimmäisen harvinainen. Nuoret ovat toinen juttu. Lopeta lietsominen
Voisi jotain nyt sanoa, kukaan nuori ei enää ota koronaa vakavasti.
No höpö höpö.
Sairaalahoidossa on nyt 16 henkeä, tehohoidossa KOLME. Kuolleita on viimeksi tullut 15. syyskuuta ja heitä ei ole tullut kesäkuun jälkeen lisää kuin YHDEKSÄN.
https://www.worldometers.info/coronavirus/country/finland/
https://thl.fi/fi/web/infektiotaudit-ja-rokotukset/ajankohtaista/ajanko…
Jokainen voi ihan itse tarkistaa.
Toki tartuntoja tulee nyt ilmi enemmän kuin kesällä, koska TESTAUSMÄÄRÄT OVAT KUUSINKERTAISTUNEET KEVÄÄSTÄ!
Eli siinä missä keväällä koronatestiin pääsivät vain lääkärin hoitoa tarvitsevat, nyt testataan vähäoireisia, jopa oireettomia.
Kyllä se toinen aalto voi hyvinkin tulla, mutta ei se vielä ole käsillä. Turha maalata piruja seinille.
Vierailija kirjoitti:
Sellaista se on se elämä. Välillä tulee maanjäristyksiä, hirmumyrskyjä, sotia, tsunameja, ja välillä sitten pandemioita joihin kuolee ihmisiä.
Sanoo täällä joku random suomalainen jamppa tai jampatar, joka ei ole eläissään kokenut yhtään näistä.
Ap, sä linkkaat jonkun taviksen kommentin siitä, että alakoulukikäisten tartunnat on kahden viikon syklissä nousseet neljästä 15:een.
Siinä EI todisteta mitään tuosta, mitä sinä väität eli että teho-osastot tulvisivat potilaita ja kuolonuhrien määrä olisi nousussa.
Niin ei tosiaankaan ole ainakaan THL:n mukaan.
Kun lähdetään liki nollasta liikkeelle eli kesälomakauden tilanteesta, on ihan selvää, että lasten tartunnat lisääntyy, kun he ovat lähiopetuksessa ja nyt testataan oireettomia ja pikkunuhan omaaviakin lapsia. Toisin kuin keväällä.
Mutta älä viitsi silti valehdella. Tehohoidossa olevien tai kuolleiden määrä on pysynyt samana jo pitkään. Hyvin matalana. Onneksi.
---pitäisi osata laskea yhteen aldicarb- jäämät kaikessa, mut kun ei kukaan sitä tee, noin käy:-(
https://www.iltalehti.fi/koronavirus/a/2612af8b-c9ef-426a-8d52-4c38963d…
Siis nyt syksyllä koulujen auettua ne tartunnat ovat alkaneet levitä erityisesti 10-19-vuoyiaiden keskuudessa.
Ne siirtyvät vasta myöhemmin vanhuksiin, jos he alkavat lipsua varotoimista.
Tällä hetkellä sairastavat vasta nuoret.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Sellaista se on se elämä. Välillä tulee maanjäristyksiä, hirmumyrskyjä, sotia, tsunameja, ja välillä sitten pandemioita joihin kuolee ihmisiä.
Sanoo täällä joku random suomalainen jamppa tai jampatar, joka ei ole eläissään kokenut yhtään näistä.
Paitsi tuon pandemian...mutta ei se sitä faktaa muuta että tällaista se elämä välillä on. Päivä kerrallaan mennään ja yritetään pitää toisistamme huolta. Mutta ei liikaa kannata pelätä. Otetaan asiat sellaisina kuin ne tulee. Oletkos sinä kokenut maanjäristyksen, tsunamin, tai sodan? Et varmaankaan.
Hahahaha
Ap antoi väärät luvut. Hahahaha
Eli tämä linkki piti laittaa
https://twitter.com/jukka235/status/1307587068105756672