Erikoinen keskustelu uusperheen huonejärjestelyistä..
Luin tuolta aikaisempaa keskustelua lasten huonejärjestelyistä kun tapaus sattuu meillekkin olemaan hyvin ajankohtainen. Muutamme kuukauden päästä uuteen taloon jossa mieheni lapsille alkuperäisen suunnitelman mukaan jokaiselle piti olla oma huone, nyt kuitenkin kävi ilmi että meille syntyy kaksoset noin 3kk siitä kun olemme muuttaneet, mieheni päätöksestä yksi makuuhuoneista muutetaan kaksosille sopivaksi ja hänen kaksi lastaan sijoitetaan samaan, pienepään huoneeseen sillä eivät ole meillä kun jokatoinen viikonloppu. Lapsille tämä järjestely oli ihan ok ja ymmärsivät asian hyvin mutta mieheni lasten äiti ei tilannetta tunnu hyväksyvän millään, ehkä enempi kyse on siitä ettei hän hyväksy koko kaksosia mutta mikä käsitys oikeesti joillain ihmisillä on että voi puuttua toisen ihmisen kotona tapahtuviin huonejärjestelyihin, tai ylipäätään yhtään mihinkään??
Kommentit (19)
Hänen kantansa on että "lapsilla tulee olla omat huoneet niinkun on luvattu" kun kysyimme että mihis sitten sijoitamme tulevat kasospojat ei hän siihen osannut vastata.
Miksi sille äidille ei riitä, että lapset ovat tyytyväisiä, kysykää vielä sekin.
Kuittaat hymyllä ja sanot että tulee tuplat,niin sen takia suunnitelmiin nyt vain tulee muutos ja sillä selvä..ei se entinen äiti päätä missä järjestyksessä sun taloudessas nukutaan. Miä ainaki luulisin et kyse on siitä että on kateellinen tuplista ja uudesta talosta,onko se ite nyt työtön yh?
Miksi kaksoset eivät voi jakaa huonetta?
[quote author="Vierailija" time="11.11.2013 klo 10:27"]
Miksi kaksoset eivät voi jakaa huonetta?
[/quote]
Eikösne kaksoset nimenomaan tule jakamaan yhden huoneen ja miehen kaksi lasta toisen?
[quote author="Vierailija" time="11.11.2013 klo 10:27"]
Miksi kaksoset eivät voi jakaa huonetta?
[/quote]
Täh? Siis ap:hän nimenomaan sanoi että yksi huoneista muutetaan kaksosille sopivaksi.
Miehellä on 2 lasta ennestään ja te olitte ajatellut yhtä lasta, eli lapsia varten on varattu 3 huonetta ?
Vinkki ! Kaksoset tulevat luultavasti vuosia viihtymään samassa huoneessa, nyt aluksi luult vanhempien makkarissa.
Kuinka vanhat lapset ovat ? Kaksoset eivät välttämättä halua omia huoneita ennen kuin mennessä kouluun. Eli ylimääräinen huone voiolla jopa tyhjänä.
2 lasta molemmissa huoneissa, ihan hyvä järjestely. Isä on silloin tasapuolinen kaikille lapsilleen ja isommat lapset hyväksyvät järjestelyn. Kaiken pitäisi olla hyvin, niin eiköhän sieltä tule ex naama rutussa inisemään...
"Meillä jaetaan nämä huoneet näin ja me kaikki olemme tyytyväisiä ratkaisuun." Siinä on selvä viesti, jonka voitte kertoa valittajalle, hän ei ole millään tavalla osallinen koko asiaan.
Tuollaiset urputukset kannattaa jättää oman onnensa nojaan. Meillä nukkuivat vauva ja miehen kouluikäiset lapset aluksi sulassa sovussa samassa huoneessa. Uuteen muutettuamme sai kotona asuva pienin oman huoneen, jossa on tilaa leikkiä ja kouluikäiset jakavat pienemmän huoneen täällä ollessaan. Ei onneksi ole kellekään tullut mieleen jupista asiasta, isommilla on kuitenkin lähivanhemman luona oma huone ja kuitenkin puuhastelevat meillä ollessaan yleensä olkkarissa/keittiössä päiväsaikaan.
Jos syntyisi vaan yksönen, niin miehen lapset olisivat saaneet ne omat huoneet, mutta kun tuleekin kaksoset, niin joutuvat samaan huoneeseen?
Outo juttu.
Siis onko niitä makkareita nyt kolme? Vai miten se meni?
[quote author="Vierailija" time="11.11.2013 klo 11:31"]
Jos syntyisi vaan yksönen, niin miehen lapset olisivat saaneet ne omat huoneet, mutta kun tuleekin kaksoset, niin joutuvat samaan huoneeseen?
Outo juttu.
[/quote]
Vaan voisikohan olla niin, että koko raskaus olikin yllätys?
Tässä huomaa tämän palstan tason. 90% vastanneista ei ole edes lukenut aloitusta ja vastailevat ihan mielensä mukaan. Loput ovat päättäneet, montako lasta ap:n miehellä oli ennestään, vaikka sitäkään määrää ei mainittu jne.
Olis ollut kiva osallistua keskusteluun, mutta olen sitä mieltä, että koko keskusteluun osallistutaan ei vain vastata ekaan viestiin lukematta muita, mutta eihän tähän nyt enää voi vastata, kun ei ole minkäänlaista vastavuoroista keskustelua.
Kaikilla vain kiire tyrmäämään ap joka tapauksessa
Helvetin pöntöt! Niitä makkaroita on kaksi. Varmaan oli tarkoitus ottaa se yksi vauva vanhempien huoneeseen. Kaksi vauvaa eli mahtuisi ainakaan meidän makkaran, kun pitää olla tilaa kahdelle pinnasängylle. Omaa huonetta ei tarvitse olla, jos vierailee 4 päivää kuukaudessa.
AV:n mukaan lapsilla voi olla vain yksi koti, joka tässä tapauksessa on ilmeisesti äidin luona. Silloin riittää, että siellä kodissa on ne omat huoneet, koska ap:n ja hänen miehensä luonahan lapset ovat vain kylässä. Kaksosille taas ap:n luona on koti, jollloin heille sitten ajan mittään omat huoneet ja vierailevat tähdet voivat nukkua olkkarissa.
Mutta oikeasti: kuulostaa ihan hyvältä ratkaisulta. Äidillä ei ole mitään sanomista siihen, miten te lapset majoitatte.
Siis jos tämä järjestely on noille lapsille OK ja teille OK, niin en oikein ymmärrä mitä se edes kuuluu kenellekkään muulle? Et mainitse lasten ikiä, mutta jos nyt oletetaan että ovat kouluikäisiä, niin olisiko älytön idea antaa nyt alkuun se isompi huone noille vanhemmille lapsille käyttöön ja sitten kun nuo kaksoset alkavat tarvitsemaan enemmän tilaa, 4-5 vanhana, sitten vaihtaa huoneet päittäin? Siinä vaiheessa nuo miehen lapsetkin alkaa olla jo niin isoja, että heitä ei paljon paikalla näy kuitenkaan... Mutta siis jos tuo on järjestely on kaikille niille osapuolille, joita se oikeasti koskee OK, niin mikä tässä on ongelma?
Oletteko ajatelleet aborttia? Se olisi varmaan kaikille helpoin ratkaisu.
[quote author="Vierailija" time="11.11.2013 klo 12:19"]
Helvetin pöntöt! Niitä makkaroita on kaksi. Varmaan oli tarkoitus ottaa se yksi vauva vanhempien huoneeseen. Kaksi vauvaa eli mahtuisi ainakaan meidän makkaran, kun pitää olla tilaa kahdelle pinnasängylle. Omaa huonetta ei tarvitse olla, jos vierailee 4 päivää kuukaudessa.
[/quote]
Hih, makkaraanko ne lapset nyt sitten laitetaankin?
Mitä miehesi lasten äiti on ehdottanut ratkaisuksi?