10 v ei keksi mitään joululahjatoiveita
Poikamme oli ihan itku silmässä kun tajusi että hän ei keksi mitään joululahjatoiveita (ei nyt tietenkään ole mikään kiirekään). Meillä ei missään nimessä eletä missään "yltäkylläisyydessä" ts. tavaraa ei osteta kauheasti. Mitään erityisiä tarpeita ei pojalla kuitenkaan tunnu nyt olevan. Toki esim. joku vitsikirja, elokuvaliput tai urheilumerkin huppari on ihan mieluinen, mutta ei nyt kuitenkaan mikään kinuamisen kohde.
Mitä muut n. tuon ikäiset pojat toivovat?
Kommentit (8)
Meillä 10v poika ja Sama juttu. EI mitään hajua mitä voisi ostaa.
[quote author="Vierailija" time="08.11.2013 klo 19:00"]
Meillä ei missään nimessä eletä missään "yltäkylläisyydessä" ts. tavaraa ei osteta kauheasti. Mitään erityisiä tarpeita ei pojalla kuitenkaan tunnu nyt olevan.
[/quote]
No eikö tuo tarkoita että poika on saanut kaiken haluamansa jos ei kerran mitään halua? Kiva oppia jo lapsena siihen että ei tarvitse koskaan odottaa mitään, vaan pappa betalar heti kaiken.
Meidän 11-vuotias tyttö ei myöskään osaa olla mitään vailla. Olen onnellinen, että emme ole kasvattaneet matearilistia. En itsekään halua mitään lahjaksi. Rakkaiden seura riittää. Toki ostamme hänelle jotain pientä.
Tuo menee luultavasti iän kanssa ohi ja vähän vanhempi toivoo sitten jo jotain videopelejä, kännykkää, kameraa tms. Jos poika ei tosissaan halua tavaraa, miten olisi reissu vesipuistoon, käynti jossain urheilutapahtumassa, kiipeilyseinällä käynti, karting-kokeilu ja mitä näitä on?
No mun poika täyttää kohta 10v. Ja on toivonut elokuvalippuja, wii u ja kaksi peliä. Saa nuo kaikki ja ei tiedä että saa Mineacraft legon Mineacraft pehmon ja samaa sarjaa olevan nahkalompakon. Ostan vielä jonkun kivan karkkijutun. Ei halua enää leluja ja kaikkea on muutenkin.
Onpa kieroonkasvanut poika, kun ei ole ahneena materialistisena kärttämässä krääsää??
Oikeasti, iloitkaa lapsenne fiksuudesta. Keksikää itse jokin hauska lahja tai juttu millä palkitsette häntä.
Sama homma meillä, tyttö 10v. ei keksi mitään toivottavaa. Hänellä kuulema on jo kaikkea :) :) Päätettiin yhdessä sukulaisten kanssa että yhteinen lahjakortti seppälään tms. on hyvä lahja. Ja kylpyläliput paikalliseen kylpylään, voi sitten ystävän kanssa lomalla käydä uimassa.
Tuntuu olevan hankala ikä "haluamisten" suhteen. Ei enää halua leluja ja tajuaa, että vaikka 100 e Lego on tosi kiva, niin ehkä ei kuitenkaan niin kiva, että laittaisi siihen 100 e. Vaatteet eivät vielä ole niin iso juttu, että niitä erityisesti haluaisi lahjaksi.