tytöllä kuukautiset aivan sekaisin
Ensimmäiset olivat alkusyksystä, muutaman päivän kestivät, ei isompaa harmia. Kahden viikon päästä taas, sitten kolemn viikon päästä, kunnes tämänkertaiset ehtivät kestää 14 päivää ennenkuin saatiin keltarauhashormonia niiden taltuttamiseen. Toivottavasti kuurilla saadaan kierto jotenkin järkeväksi.
Kommentit (11)
Minkä ikäinen tyttö? Aika erikoista, jos heti noin alussa aletaan hormoneilla korjata, sillä ekat vuodet ne on yleensä ihan sekaisin.
Itselläni kuukautiset alkoivat 12-vuotiaana, ja edes jotakuinkin säännöllisiksi ne muuttuivat noin 1,5-vuoden päästä. En siis heti suosittelisi turvautumaan lääkitykseen, ehkä siinä tapauksessa ettei kuukautiset lopu millään ja se alkaa vaikuttamaan jo terveyteen muuta kautta, mutta muuten odottelisin kyllä jonkun aikaa että kuukautiset säännöllistyisivät itsestään.
joo katsotaan miten tuo keltarauhashormonilla rytmittäminen auttaa. Vuoto oli sen verran runsasta vielä että päädyttiin tällaiseen.
Laita tyttö ottamaan monivitamiinia jossa on rautaa, jos vuoto runsasta.
Aina tulee näitä vastauksia, joissa kielletään noudattamasta lääkärin ohjeita. Vastuutonta.
Eikö se ole ihan normaalia että kierto on parikin ekaa vuotta ihan sekaisin? Itselläni oli aikanaan monen kuukauden taukoja menkkojen välissä, ihan epäsäännöllisesti. Jos haittaa selvästi arkea, niin lääkärillä on konstit.
Ei ole normaalia, että kuukautiset on yhtenään tai että vuotaa yhtä soittoa kaksi viikkoa.
[quote author="Vierailija" time="03.11.2013 klo 21:29"]
Eikö se ole ihan normaalia että kierto on parikin ekaa vuotta ihan sekaisin? Itselläni oli aikanaan monen kuukauden taukoja menkkojen välissä, ihan epäsäännöllisesti. Jos haittaa selvästi arkea, niin lääkärillä on konstit.
[/quote]
no ei mulla ainakaan ollut!
Ja tänne sitten kirjoitat?