Halpoja ja hienoja vauvanvaatteita
Mistä saa halpoja, mutta myös hienoja vaatteita vauvalle? Vinkkejä?? Tulevalle pienelle tytälle etsinnässä ja harsoja kans jajotain muutakin pientä vielä tarvis
Kommentit (7)
Jos et jaksa kirppareilla juosta, katso alueesi fb-kirppisryhmiä.
Kirpparit pulollaan hyväkuntoisia tyttövauvojen vaatteita (+harsoja ja oikeastaan kaikkea mitä vauvalles tarvit). Missä asut? Pääkaupunkiseudulla ainakin lukuisia lastenvaatekirppareita... Mun mielipide on se, että on tyhmää ostaa kaikki uutena (ellei ole oikeasti varakas ja sitten anna itse vaatteet eteenpäin).
www.jimpula.fi tilasin just harsoja. H&m, seppälä ja lindex yms saa halvalla vaatteita. ja ulkomaisia nettikauppoja mm. www.nextdirect.com
En tykkää ostaa käytettynä vaan uutena, joten jos sais lisää kauppavinkkejä :)
Halpa ja hieno + vauva = itkua + hermonsa menettänyt äiti
Kokeile mieluummin kestävää ja käytännöllistä, niitä saa edullisestikin.
No, hyvää et useinkaan saa halvalla. Itse olen tehnyt niin, että ostan kirppareilta sen, mitä hyväkuntoisena ja edullisesti löydän, ja lisäksi ostan kivoja uusia vaatteita ja osan ompelen itse. Esim. vauvan housut eivät juuri kulu, joten söpöjä farkkuja ja sammareita olen ostanut käytettynä, ja bodyja uutena.
Meilläpäin pk-seudulla on hyviä lastenvaatekirppareita, joista löytyy usein lähes uudenveroisia vauvanvaatteita... Käytetyissä on ekologisuuden lisäksi se etu, ettei niissä ole formaldehydiä, irtoväriä ja viimeistelyaineita kuten kaupan vaatteissa. Pesuaine-ja huuhteluainejäämiä voi olla, mutta ne lähtee pesussa.
Paras hinta-laatu suhde on mielestäni ollut Lindexin vaatteissa (tosin laatu vaihtelee) ja siellä on usein hyviä alennuksiakin.
Kirpparilta voi löytyä.