saako teille soittaa milloin vain
suljetko puhelimen yöksi tai lasten päiväunien ajaksi. Minua ärsyttää kun aina pitäis olla tavoitettavissa. Kaverit kysyy mikset vastannut kun soitin viime yönä. No arvattavasti nukun ja en tosiaan vastaa.
Kommentit (13)
mutta toki en tykkäisi, jos soiteltaisiin klo 23-08 välillä.
Saa soittaa jos puhelin on auki. En yleensä sulje yöksi. Tutut tietää että soittaa saa vaikka yöllä jos oikea hätä. Eipä kukaan oo soittanu yöllä.
Mulle ei kyllä kukaan ole koskaan soittanu yöllä, ellei ole ollu oikein tosi tärkeetä asiaa!
tavoitettavissa. yöllä on puhelin kiinni joskus saattaa olla koko päivän jos unohdan aamulla aukasta sen.
Päikkäriaikana laitan äänettömälle ja katson välillä.
Sunnuntaisin ja lomalla ei saa soittaa ennen kymmentä.
Näitä ei kaikki ymmärrä, joten mulla puhelin kiinni tuon klo 21-8 öisin ja äänettömällä kun olen esim. päiväunilla tai muualla, jossa ei puhelin saa häiritä (enkä siis kuitenkaan vastaisi). Mulla on vastaaja sitä varten, että jos asiaa on (itsekin jätän mielelläni asiani vastaajaan - antaa vastaanottajalle aikaa harkita esim. kutsuani tms. mitä asiaa minulla onkaan) ja tekstaritkin luen/vastaan kaikki! Mulla on suurimman osan ajasta puhelin kiinni tai äänettömällä. :-)
Miehen puhelin taas voi soida millon vaan, joten se on ajastettu äänettömäksi yöaikaan. Äkkiä ovat tutut oppineet, että meillä ei yhdeksän jälkeen kukaan jouda vastailemaan.
Varmaan minuakin ihmetellään, kun en aina vastaa puhelimeen. Mutta oikeasti vastaan aina, jos kuulen sen soivan. Minä vaan en kanna puhelinta mukana ulkona, kaupassa, suihkussa, jne. Mielestäni riittää se, että puhelin on kotona päällä. Siinä on vastaaja, johon voi jättää viestin, jos on tärkeää asiaa. Ikävä kyllä harva jättää viestiä. Siis siskon ei todella tarvikaan jättää, jos soitti vain lörpötelläkseen. Mutta kun vieraista numeroista soitetaan, eikä jätetä mitään, että kuka soitti, niin se on minusta aika outoa.
En vastaa öisin, en välttämättä lapsen päiväunien aikaan, en tehdessäni töitä enkä ylipäänsä vastaa jos en halua puhua sillä hetkellä ko. henkilön kanssa.
Nimenomaan hätätapauksia varten pidän puhelinta myös öisin päällä.
mieluummin laitan viestin tai mesessä juttelen jos jaksan, mutta siis illalla laitan puhelimen äänettömälle tai kiinni joskus klo 20 jälkeen, päiväunien ajaksi laitan äänettömälle että saan itsekin nukkua jos mahdollista, vilkuilen minä sitä puhelinta silti...
kun mulla on vanhat sairaat vanhemmat. niinpä jos joku yrittää soitella mulle jotain kännilässytyspuheluita ja herättää meidän huonounisen kuopuksen soitollaan (yöllä) saa kyllä kuulla siitä!!
Vierailija:
Ikävä kyllä harva jättää viestiä. Siis siskon ei todella tarvikaan jättää, jos soitti vain lörpötelläkseen. Mutta kun vieraista numeroista soitetaan, eikä jätetä mitään, että kuka soitti, niin se on minusta aika outoa.
Tekisi mieleni jättää vastaajaan viesti, että " Tapani mukaan en vastannut puhelimeen, sinä tuntemattomasta numerosta soittava, jätäthän asiasi nauhalle, koska ei aio soittaa sinulle takaisin enkä vastata myöskään tuleviin puheluihisi..."
T. 10
yöllä ei saa soittaa kuin hätäpuheluita.