Paljon shoppailevat: mihin ahdatte kaikki uudet tavarat? Ov
Olen ihmetellyt tätä jo jonkin aikaa.
Asun mieheni kanssa 50 neliön kaksiossa. Muutimme tähän nelisen vuotta sitten, sisustus alkaa olla kokonaan "valmis" (meillä on juuri ne huonekalut, tekstiilit, koriste-esineet jne. mitkä haluammekin), opiskeluaikaiset tavarat (sukulaisilta saadut eripariverhot, kahvikupit jne) on lahjoitettu eteenpäin niitä tarvitseville ja "tarpeellista tavaraa" (uusimpia ostoksia mm. vohvelirauta ja rikkaimuri, joita meillä ei ennen ollut) on nyt kaapit kutakuinkin täynnä.
Näen kaupungilla pyöriessäni kivojakin juttuja, mutten koskaan keksi, mihin ne kotonamme laittaisin. Siksi ostelen hyvin harvoin yhtikäs mitään, pelkästään silloin kuin johonkin on todellinen tarve (esimerkiksi vaikkapa uusi talvitakki hajonneen tilalle, jotakin jonkin rikki menneen tilalle, myöhemmin tietysti varmaan uusitaan sisustustakin mutta vielä sille ei ole tarvetta). Lapsia meille ei ole tulossa ja viihdymme juuri tässä asunnossa, joten tuntuu, että koti nyt todellakin on valmis, eikä tarvetta jatkuvaan osteluun ole ollut enää ehkä noin vuoteen.
En voi olla kauhistelematta esimerkiksi sisustusbloggaajien ostoksia - mihin IHMEESEEN esimerkiksi kaikki kynttiläasetelmat, koriste-esineet, keittiövälineet jne. joutuvat, kun uusia ostetaan jatkuvasti tilalle??? Jaksaako joku oikeasti myydä kirppareilla/huutoneteissä/tms. kaikki ylimääräiset tavaransa, vai mihin roina tungetaan odottelemaan sitä hetkeä, kun on taas sen aika päästä esille?
Kommentit (10)
Mulla on vaatekaappi joka on koko seinän mittainen... Sen lisäksi raakkaan sieltä vanhoja vaatteita mitä en enää käytä (tai ole koskaan käyttänyt) pois. Eli vien UFFiin.
Mä oon aina miettinyt, mihin ihmeeseen erityisesti lifestyle bloggaajat tunkee kaiken sen roinan, mitä hankkivat/saavat. Asuvat monesti joko yksiöissä tai pienissä kaksioissa ja laukkuja, kenkiä, kosmetiikkaa, vaatetta, kynttilöitä jne. tuntuu olevan valtava määrä.
Mä asun yksikseni 34 neliöisessä yksiössä ja aina hankkiessani jotain uutta (mitä ei kovin usein tapahdu), laitan jotain vanhaa kertoon, ettei asunto täyttyisi turhalla roinalla.
On sitä tavaraa kertynyt. Olen just lajittelemassa mihin mikin menee. Paremmat jätän itselle.
Meillä on talon kokonaispinta-ala melkein 600 neliötä, kyllä tänne tavaraa mahtuu.
Mä oon miettinyt monesti tota samaa kun lueskelen blogeja. Itse ostelen vain harvoin, ja siltikin tuntuu että kaapit ja varastot ovat täynnä roinaa (tosin hankkiudun ylimääräisestä kyllä eroon, eli en edes kerää ja säilö varalta mitään..)
En nyt välttämättä shoppaile kauheita määriä vaan laatua lähinnä ja teen sitä sesonki- ja ulkomaanmatkaluonteisesti, eli jonain kuukautena saattaa mennä yli 5000 euroa (talvitakkeja, saappaita, laukkuja) kun taas toisena vain 100 euroa (pari laadukasta t-paitaa tai sukkia). Pyrin olemaan ekologinen enkä halua tuottaa paljon jätettä kertakäyttöisten tekokuiturättien muodossa.
Asumme mieheni kanssa kahdestaan 200 neliöisessä asunnossa jossa 6h+k+sauna+spaosasto jne. ja minulla on 12 neliön kokoinen pukeutumishuone vaatteille ja asusteille. Vanhat vaatteet annan hyväntekeväisyyteen tai ystäville kiertoon.
2 jatkaa: Sama pätee sisustusjuttuihin, eli ostan pitkäikäistä kalustetta ja somistetta. Harkitsen niitä jonkin aikaa eli en ostele hetken mielijohteista, vaan kaikelle pitää olla se oma paikka ajateltuna jo ennen ostoa. Vaihdan vaan muutamia juttuja kausiluonteisesti kuten kesäverhot, jouluasetelmat jne. En halua hamstrata kamaa koska emme enää elä pula-ajassa kuten moni keski-ikäinenkin näyttää edelleen uskovan, ja kerätä ylimääräistä pölyä asuntoomme :)
Mä kierrätän ahkerasti. Uutta huonekalua ei tule ennen kuin edellisestä on päästy eroon. Esim mulla on huutiksessa myynnissä yli puoli vuotta ja sen jälkeen toimitus piti kestää 8 vkoa, kestikin 10.
Eli ekaksi etsin uuden huonekalun, myyn vanhan, tilaan uuden ja saan uuden.
Sisustusesineistä ja muista käyn kaapit läpi vähintään kerran vuodessa ja käyn samoin kerran kesässä Hietsussa myynnissä.
Lisäksi meillä on hyvät säilytystilat, 110neliötä 3 hlöä.
En ole himoshoppaaja, mutta ostelen mielelläni kaikkea uutta sisustusjuttua piristämään arkea. Esim mahduttamisesta: liinavaatekaapissa on silitettynä pöytäliinat ja verhot, siivouskaapin ylähyllyllä kynttilöitä, lasivitsriinissä kynttiläjalkoja ja maljakoita.
Vähitellen niitä vanhoja myyn kirppiksellä pois, muut vain mahdutan kaappiin odottamaan vaihtoa. Vaihdan siis kausittain verhoja, liinoja/tabletteja, sohvatyynynpäällisiä, kynttiläjalkoja ym. 'rekvisiittaa' halloweenin aikaan, jouluksi, pääsiäisesksi.
Mä laitan vanhat kamat roskiin vaan