Seksi
Hirveän huono olo. Ei seksiä oikeastaan ollenkaan ja sitten kun sitä on, aina jokin menee pieleen. Aiemmin minun sheivaamattomuuteni oli ongelma, aloin sitten sheivata kokonaan. En olisi halunnut käyttää pillereitä, mutta koska kumin käyttö ei ole miehelle mahdollista, aloitin pillerit. Tänä aamuna oli tarkoitus mennä salille kunnolla hikoilemaan, joten jätin (näin jälkikäteen ajatellen hölmösti) eilisillan suihkun väliin ja ajattelin salin jälkeen pestä itseni ihan kokonaan. Kuitenkin nyt aamulla mies halusi seksiä ja seksi keskeytyi, koska haisen kuulemma niin pahalle, pahemmalle kuin kissan pissa. Ymmärrän tän silleen ihan hyvin, oma moka kun en jaksanut käydä illalla suihkussa, mutta en arvannut, että pitkän tauon jälkeen aamulla olisi seksiä. Tän jälkeen ei seksiä tule varmaan enää ikinä, huoh. Mitään sairauksia/tauteja ei ole, mutta aamulla olin tosiaan hikinen yön jälkeen, joten got it.
En tunne itseäni ollenkaan seksikkääksi tai naiselliseksi, ihan kuin olisin epäonnistunut naisena. En osaa vietellä, en ole tarpeeksi seksikäs, en osaa tehdä aloitetta oikein. Ja jos joskus yritän tehdä aloitteen, niin tunnen itseni vain näyttelijäksi. On seksikkäitä alusvaatteita yms, mutta jotenkin niiden käyttö tuntuu teatterilta. Minä olen niitä, jotka tekee seksin aloitteen kiehnäämällä sohvalla vieressä tai hyväilemällä selkää tms. Mutta se ei kuulemma tunnu hyvältä eikä sytytä ollenkaan. Mies taas on aika suora seksin suhteen, esimerkiksi minun lämmittelemiseni jää lähes aina pois kokonaan eikä sheivaamisesta huolimatta suuseksiä tule kuin miehelle. Pidetään molemmat huolta itsestämme: treenataan, syödään hyvin jne. Kropat kunnossa. Läheisyyttä ja huumoria on muuten paljon, mutta seksipuoli tuntuu tökkivän. Asutaan yhdessä, ollaan oltu reilu puoli vuotta yhdessä.
Miten seksipuolen saisi kuntoon? Suihkussakin kävin äsken ja kuurasin itseni kokonaan.
Kommentit (14)
En usko, että ainakaan sillä tavalla, että yrität jäljitellä elokuvamaista seksikkään naisen roolia, joka ei selvästi sinulle istu. Jos miehesi on aika suora seksin suhteen, kannattaa varmasti ottaa ja puhua asiasta. Sinä kerrot, mitä toivot ja haluat ja mitä et toivo tai halua. Miehesi tekee saman. Kannattaa nyt ainakin kertoa se, että et koe vietteleviä elkeitä ja alusasuja omaksesi, toivoisit suuseksiä ja ehkä mies voisi puhua sinusta hieman hienotunteisemmin.
Puoli vuotta yhdessä ja nyt jo noin paljon ongelmia? Mies haukuu sinua eikä syty sinusta? Eikä ota sinua huomioon sängyssä eikä välitä nautinnostasi?
Eikö tosiaan mitkään hälytyskellot soi?
Miehesi on pilannut kykynsä nauttia normaalista läheisyydestä , rakkaudesta ja seksistä liialla pornon katselulla. Ei seksielämäsi parannukuinmiestä vaihtamalla.
Jos mies oikeasti haluaa, niin mitkään hiet tai karvat ei haittaa ja nainen tuoksuu hyvältä ja kiihottavalta nimenomaan silloin kun ei ole vastakuurattu. Tarvitset kunnon rakastajan, tämä mies tuhoaa seksuaalisen itsetuntosi.
Karseeta jos mies ei pysty tulemaan lähelle ja kiihottumaan siitä.
Teillä taitaa olla joku tunneyhteysongelma nyt ensinnäkin. Jos toista ei arvosta, niin sitten lähtölaskenta on oikeastaan jo käynnissä. Sä mietit kaikkia temppuja, mutta jos ne ei ole sun juttusi TAI sulla ei ole niin turvallinen olo että pystyt luottamaan siihen että mies pitää sua seksynä muutenkin, niin eihän ne auta. Ne jää vaan päälleliimatuiksi tempuiksi mitkä on yhtä kiinnostavia kuin pöydälle jäänyt muutamaksi tunniksi jäänyt margariinipaketti.
Onkohan sun miehelläsi ns säikkyvehje? Se ei pysty seksiin jos ei heti ala seisomaan, ja jos kiehnääminen kestää pitkään sen huomiota kaipaava pippeli lysähtää. Se ei siis osaa nauttia läheisyydestä ja hiplailusta, vaan pitäisi saada hinkkausta. Miehenä tiedän että toi on henkinen ongelma, ja joku rentousjuttu varmaan.
Sen pitäis kanssa opetella nauttimaan siitä värinästä, mutta jos ei ole kiinnnostusta niin sitten on huono juttu.
Vierailija kirjoitti:
Jos mies oikeasti haluaa, niin mitkään hiet tai karvat ei haittaa ja nainen tuoksuu hyvältä ja kiihottavalta nimenomaan silloin kun ei ole vastakuurattu. Tarvitset kunnon rakastajan, tämä mies tuhoaa seksuaalisen itsetuntosi.
Juu, ei näin. Ap:n mies on kuin joku pikkuprinsessa, joka valittaa pienistä yksityiskohdista ja on tuhonnut kykynsä normaaliin seksiin. Ei välitä kuin itsestään.
Ap taas tyypillinen miellyttäjänainen, joka tekee kaikki mahdolliset temput saadakseen mieheltä huomiota, mutta mikään ei auta, koska yksityiskohtiin takertuminen on miehen puolelta vain tekosyy. Ap ei edes käsitä, miten naurettavalta koko juttu kuulostaa.
Ap, hae apua kynnysmattoilun lopettamiseksi ja jätä tuo "mies", joka ei kovin maskuliiniselta ainakaan vaikuta. Sinun ei tarvitse häntä hoitaa terveeksi, et ole hänen äitinsä.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Jos mies oikeasti haluaa, niin mitkään hiet tai karvat ei haittaa ja nainen tuoksuu hyvältä ja kiihottavalta nimenomaan silloin kun ei ole vastakuurattu. Tarvitset kunnon rakastajan, tämä mies tuhoaa seksuaalisen itsetuntosi.
Juu, ei näin. Ap:n mies on kuin joku pikkuprinsessa, joka valittaa pienistä yksityiskohdista ja on tuhonnut kykynsä normaaliin seksiin. Ei välitä kuin itsestään.
Ap taas tyypillinen miellyttäjänainen, joka tekee kaikki mahdolliset temput saadakseen mieheltä huomiota, mutta mikään ei auta, koska yksityiskohtiin takertuminen on miehen puolelta vain tekosyy. Ap ei edes käsitä, miten naurettavalta koko juttu kuulostaa.
Ap, hae apua kynnysmattoilun lopettamiseksi ja jätä tuo "mies", joka ei kovin maskuliiniselta ainakaan vaikuta. Sinun ei tarvitse häntä hoitaa terveeksi, et ole hänen äitinsä.
Juuri näin! Olen ollut yhdessä juuri tuollaisen miehen kanssa. Piti vääntäytyä vaikka mihin asentoon, muuttaa ulkonäköä kymmenillä tavoilla ja olla sitä ja olla tätä. Silti seksi onnistui ehkä yhden kerran kymmenestä. Lopulta tajusin että kyse oli siitä että mies ei itsekään tiennyt mitä halusi eikä voinut myöntää erektio-ongelmaansa.
On aivan uskomattoman vapauttavaa kun nyt kelpaan nykyiselle miehelleni ihan minkälaisena vain ja juuri omana itsenäni. EI haittaa hikisyys, sheivaamattomat sääret tai alapää tai rönttövaatteet päällä. Ja jotenkin kummasti nyt myös haluan välillä laittautua miehelleni, asia jota en oikeasti koskaan edellisen kanssa halunnut vaikka jouduin aina tekemään.
Mies vaihtoon.
Meillä mies kiihottuu ihan vaikka siitä, että näkee mun pyllistävän puutarhan hoidossa ja kelpaan sieltä puutarhasta suoraan petihommiin, hikisenäkin.
Tuo on valitettavan yleinen miestyyppi nykyään. Asioiden pitää olla kuin pornoleffassa ja mikä vain pienikin poikkeama aiheuttaa heti ongelmia. Onneksi kuitenkin on olemassa muunkinlaisia miehiä kuten viesteissä on jo todettukin. Niitä ei vain tunnista päältäpäin. Oma miehenkin oli tavatessamme sellainen kiltin oloinen vähän "älykkömies" josta ei heti tullut mitään kovin seksuaalisia viboja. Mutta miten väärässä olinkaan! Voitti kymmenen nolla edelliset miehet jotka olivat kyllä puheissaan koviakin miehiä. Juuri sellainen mutkattoman luonnollinen suhtautuminen seksiin ja seksuaalisuuteen jota itsekin edustan. Ei haittaa hajut, äänet tai vaikka pienet vatsamakkarat. Pääasia että pidetään kivaa yhdessä ja nautitaan.
Eroa ennen kuin itsetuntosi menee totaalisesti. Oikeasti.
Minusta tuo kuulostaa siltä että kumpikin jännittää. Olette olleet vasta vähän aikaa yhdessä. Jos tuo 92 on syntymävuosi, niin tuon ikäisenä on joo aikuinen, mutta kuitenkin vielä aika nuori eikä takana välttämättä ole kovin pitkiä suhteita. Teidän pitäisi kummankin uskaltaa puhua oikeasti ja uskaltaa heittäytyä, koska muuten helposti tulee leikittyä jotain rooleja, suoritettua, ja syytettyä sitä kumppania vääränlaisesta toiminnasta. Huom. heittäytymisellä en tarkoita mitään kokeillaan seksitemppuja-tyyppistä, vaan henkistä heittäytymistä. Luottamista. Myös itseluottamusta.
Mies pelkää epäonnistuvansa miehenä, nainen naisena. Voi toki olla, että syystä x te ette vain sovi yhteen, mutta väitän, että keskimäärin kyse ei ole siitä, että kumpikaan teistä olisi miehenä tai naisena vääränlainen, vaan siitä ette uskalla kohdata toisianne ja olla rennosti. Jos muuten menee hyvin ja tuntuu siltä että homma toimii, terapia voi auttaa. Tosin ihan vain omatoiminen keskustelu ja avoimuus voi riittää.
En oikein jaksa uskoa että seksin saisi kuntoon kotikonstein. Sen verran erilaisilta vaikutatte eikä mieskään miltään tunne-elämän mestarilta. Teinä hakisin ammattiapua seksuaaliterapeutilta.