Nyt Suomi leipoo ROTINA KAKKUJA????
Rotinoihin leivottiin ennen kakku tai vietiin piirakoita, nyt leivotaan näitä vauvakakkuja. Hyi hemmetti!
http://www.pinterest.com/pin/347058715005259484/
Miksi pitää kaikki uusi maailmalta muoti-ilmiöksi Suomessakin ottaa???
http://www.pinterest.com/pin/328410997797683084/
Jäisi syömättä kyllä!!!
http://www.pinterest.com/pin/281193570455854663/
Tai tämä
Kommentit (21)
Sanattomaksi vetää.
Entäs suunnitellun sektion vauvakakku.
Se, että vauva on pääosissa juhlassa ei tarkoita että vauva pitäisi olla kakussakin.
Sehän olisi kuin pääsiäiskakkuun laitettaisiin ristiinnaulittu tai risti.
Mikä se oli se suomalainen leipomisblogi missä oli juuri äekettäin tämmöinen vauvannaama keskellä kermakakkua?
Mun mielestä jo ne söpöt masukakut on jotenkin tosi epähoukuttelevia, vaikka kuinka hienolta näyttävätkin. Mä en vaan tajua sellaisia marsipaanilla, sokerimassalla tai vastaavalla päällystettyjä möykkyjä, näyttävät hienolta, mutta maistuvat pahalta.
Just yksissä häissä oli upea sokerimassalla päällystetty kakku ja se päällys jäi järjestään kaikkien lautaselle. Sisus itsessään oli hyvää, mutta kukaan ei kehdannut ottaa lisää, kun lautasella oli vielä edellisen kakun päällysteet! :D
eli mun mielestä noi näyttää ihan yhtä epähoukuttelevilta kuin sellaiset ylisöpöstelevät masukakut. Tosin luovuudesta täytyy antaa pisteet!
[quote author="Vierailija" time="19.10.2013 klo 13:34"]
Mä en vaan tajua sellaisia marsipaanilla, sokerimassalla tai vastaavalla päällystettyjä möykkyjä, näyttävät hienolta, mutta maistuvat pahalta.[/quote]
Minä taas rakastan marsipaania. Koska kaikki eivät tykkää, niin teen yleensä kompromissin: kakun "kanneksi" laitan marsipaanilevyn, mutta täytteeseen tulee reilusti kermavaahtoa ja samoin reunat koristelen kermavaahdolla.
[quote author="Vierailija" time="19.10.2013 klo 13:52"]
[quote author="Vierailija" time="19.10.2013 klo 13:34"]
Mä en vaan tajua sellaisia marsipaanilla, sokerimassalla tai vastaavalla päällystettyjä möykkyjä, näyttävät hienolta, mutta maistuvat pahalta.[/quote]
Minä taas rakastan marsipaania. Koska kaikki eivät tykkää, niin teen yleensä kompromissin: kakun "kanneksi" laitan marsipaanilevyn, mutta täytteeseen tulee reilusti kermavaahtoa ja samoin reunat koristelen kermavaahdolla.
[/quote]
Samoin, ja pääsee itsekin helpolla koska a) ei tarvitse murehtia siitä että pitäisi saada marsipani siististi reunojen yli ja b) ei tarvitse miettiä miten kermakakun koristaisi, kun riittää että marsipaanin päälle pursottaa tjn rinkuloita sulaalla suklaalla =D
Hyi helvetti miten rumia kakkuja.
Olipa mauttomia virityksia ap:n linkeissä. En tiedä, missä maassa tuollaiset "rotinakakut" (tietoisesti lainausmerkeissä!) ovat yleisiä. V**** kähvipöydässä, kun tuoreet isovanhemmat tulevat vauvaa tervehtimään! Just joo.
Jos halutaan perinteiset suomalaiset rotinatuliaiset, niin niihin kuuluu ensinnäkin pullakranssi, kuvakakku, paria kolmea laatua pikkuleipiä. Kakku ja pikkuleivät asetellaan kauniisti kranssin sisälle. Lisäksi viedään tietysti myös suolaista suuhunpantavaa. Karjalanpiirakat on yksi perinteinen laji, tai sitten jos osaa leipoa leipää, niin kaura- tai ohrakakkaraa tai perunalepuskaa. Ja vauvalle tietysti jotain pientä vaatetta. Rotinoitahan vietiin ennen siksi, ettei vastasynnyttäneen tarvitsisi ruveta heti leipomaan ja varaamaan kahvileipää, vaan voisi levätä ja toipua synnytyksestä. Rotinoilla kävijöitähän entisaikaan riitti, kaikki oman kylän kylän naiset, sukulaiset ja tuttavat. - Miehet nauttivat varpajaisia, pullolääkettä, kesäisin ainakin pihalla tai saunalla.
Eihän nuo olleet rotinoita vaan baby shower-kakkuja!
Toki en omiin baby showereihin onneksi tuollaista kakkua saanut, mutta silti aivan eri asia kuin rotinat.
En ole koskaan kuullut mistään rotinasta, mutta nuo kakut on kammottavia! Ei kai oikeasti tuollaisia kukaan tarjoa, kai nuo on jotain vitsejä? Ei kai kukaan laita kakkuun kuvaa sukupuolielimestä levällään?
Meillä on suvussa perinteenä että leivotaan rotinakakkuja yms. Sukuni on itä-suomesta. Mutta, ne ovat kahvikakkuja, pullapitkoja, pikkuleipiä, pasteijoita, karjalanpiirakoita eli perinteisiä leivonnaisia. Niillä on alunperin ollut tarkoituksena tuoda synnyttäneelle naiselle vahvistavaa ruokaa ja samalla juhlistaa uutta vauvaa. Näitä rotinoita tuodaan ennen ristiäisiä eli aika heti synnytyksen jälkeen.
En ole ikinä nähnyt tuollaisia pimpistä putkahtivia vauvanpää kakkuja! Kamalia!
tarkottaako rotina jossain murteessa sitten emätintä ?
vai mistä ap höpisee ?
ja nuo kakuthan on siis tarkotettu baby shower -juhliin eli ei mihinkään isovanhempien nähtäviksi nimenantajaisiin
Meille on tuotu rotinakakkua täällä itä-suomessa mutta ei tosiaankaan tommosta :D entisaikaan oli ihan kermakakku mutta nykyään vaikka tuorejuustokakku tai pullaa. Kylän naiset tulee kattomaan vastasyntynyttä ja jottei äidin tarvia tarjoamisia tehdä niin tuodaan mukana.
Minkälainen tämä baby shower juhla on? Miten vietetään? Milloin ja keiden kanssa?
[quote author="Vierailija" time="19.10.2013 klo 17:01"]
Minkälainen tämä baby shower juhla on? Miten vietetään? Milloin ja keiden kanssa?
[/quote]
Ennen vauvan syntymää, tulevan äidin ystävät tuovat lahjoja vauvalle. Usein järjestetään yllärinä äidille.
Heh, menisi kahvi väärään kurkkuun:-D