Miten harjoittelijan kuuluisi käyttäytyä tässä tilanteessa?
Tyhmä kysymys mut täältäpä apu löytyy. :) Eli harjoittelija saapuu toimistolle sovittuna aikana, toimiston ovi on auki. Hän ehtii tulla toimistoon ja moikata huoneessa istuvaa kahta ihmistä. Nämä kaksi käyvät kiivasta keskustelua esimiehestään ja asiakkaistaan ja haukkuvat molempia. Selvästi keskustelua ei ole tarkoitettu harjoittelijan korville, mutta tosiaan paikalla pitää olla minuutilleen ajoissa, toimiston ovi oli auki jne. Pitääkö siinä vaan odottaa muina miehinä että keskustelu on ohi, vai pitääkö siitä yrittää liueta jonnekin ja antaa näille keskustelurauha?
Kommentit (2)
Kiitos kakkonen. Kyseessä toinen työpäivä näiden ihmisten kanssa, mutta ensimmäinen päivä tässä toimistossa (edellinen päivä oltu muualla). Ei oikein ole mitään ns. sijaistekemistä eikä vielä käsitystä, missä kahvihuone on ja voiko sieltä hakea kupillisen jne. Ehkä pitää vaan ajatella, että tämä on tämän yksikön tapa purkaa paineita, suureen ääneen?
ap.
Jos kyse on jostain muusta kuin ensimmäisestä työpäivästä, harjoittelija huikkaa kuuluvat huomenet, niin että toiset tietävät hänen olevan paikalla, ja ryhtyy töihinsä. Jos töitä ei ole, ede sjohonkin töiden näköiseen (papereita voi aina järjestellä, kahvia voi aina alka keittämään, jne) Kun huomenista kuulee, että harjoittelija on paikalla, on toisten työntekijöiden oma moka, jos jutut eivät kestä päivänvaloa.
Jos kyseessä on ensimäinen työpäivä, harjoittelija koputtaa oveen, sanoo huomenta ja esittelee itsensä sekä kysyy sitä henkilöä, joka hänen pitäisi ensimmäisenä tavata. Tämän jälkeen on taas niiden vakinaisten työntekijöiden moka, jos eivät osaa ohjata eteenpäin ja siistiä juttujaan päivänvaloakestäviksi.