Kätevin kuljetus Stanstedista Lontooseen?
Esim. Victorian asemalle. Ja kantsiiko liput ostaa kentältä vai etukäteen netistä?
Kommentit (6)
matka stanstedistä keskustaan on kyllä semmoi matka kristallimetsän läpi ettei tosikaan. Mut bussilla pääsee "helpoiten" Victorialle.
Mulla nyt sattuu jo oleen n.40€ maksanut lento Stanstediin, joten kenttää en nyt vaihda :). Victoria ei ole pakollinen asema, ehkä kätevin kumminkin siitä jatkaa hotellille metrolla. Aiemmin olen mennyt taksilla kimppakyydillä. Kiitos neuvoista tähän mennessä.
Me mentiin Terra Novan bussilla kentältä juurikin Victorian asemalle. Liput ostettiin etukäteen netistä, maksoi muistaakseni 14 puntaa edestakas. Matka kesti reilun tunnin, hotelli oli Victorian alueella joten sinne päästiin kävellen bussiterminaalista.
Vaihdat vaan siellä Liverpool street -asemalla metroon, jos kerran metrolla jatkat.
[quote author="Vierailija" time="05.10.2013 klo 21:59"]
Mulla nyt sattuu jo oleen n.40€ maksanut lento Stanstediin, joten kenttää en nyt vaihda :). Victoria ei ole pakollinen asema, ehkä kätevin kumminkin siitä jatkaa hotellille metrolla. Aiemmin olen mennyt taksilla kimppakyydillä. Kiitos neuvoista tähän mennessä.
[/quote]
Olisin sanonut ensin, että junalla, mutta Standsted Express menee Liverpool Stationille. Eli bussi tai taksi, riippuen budjetista.
Esimerkiksi National Express -niminen firma kulkee Victorian ja kentän väliä. Liput voi hyvin ostaa netistä etukäteen ja tulostaa mukaan, säästyy odottamasta lippuja kentällä. Jonot ja odotus voi (mun kokemuksella) olla todella pitkät tai sitten yllättävän lyhyet, riippuen täysin saapuvista lennoista.
http://www.nationalexpress.com/wherewego/airports/stansted-airport.aspx?utm_campaign=affiliatewindow&utm_medium=affiliates&utm_source=http://WWW.MANCHESTERAIRPORT.CO.UK&awc=2197_1380997802_1f33d567887a58b177aa419e7c792a7c