Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Te, joilla on aikuisiällä puhjennut nivelreuma, miten alkoi oireilla?

Vierailija
04.10.2013 |

Kuinka pahaksi meni ennen diagnoosia? Miten olette pärjänneet taudin kanssa? Onko kellään alkanut "epäsymmetrisesti" eli vain yhdestä nivelestä esim. kädessä tai jalassa? 

Omalta osalta tutkimukset käynnissä ja suvun tautihistorian takia olen hiukan varpaillani että onkohan nyt iskenyt minuunkin..

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
04.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikö kenelläkään ole kokemuksia?

Vierailija
2/4 |
04.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Näitähän löytyy googlaamalla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
04.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nivelreumaa ei tällä hetkellä epäillä, mutta olen menossa reumatologille jatkotutkimuksiin, ajatuksena selkärankareuma. Yöllistä kipua, joka  herättää, ankaraa liikkeellelähtökipua, joka helpottaa kun pysyy liikeessä. Epäsymmetrisiä kipuja kantapäissä, jalkaterissä varpaissa, sormissa, ristiselässä, istuinkyhmyissä, nikamavälissä. Rintahehän paukkumista ja napsumista.

 

Antigeeni B27 on positiivinen, reumafaktori negatiivinen. Hemoglobiini alle 100, CRP normaali.

 

Luultavasti minulla kyse on kuitenkin vain nivelrikoista (myös käsissä) sekä jostakin lievemmästä tulehduksellisesta sairaudesta.

Vierailija
4/4 |
04.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei! Googlatkaapa autoimmuunisairaus/paleo. Itselläni eräs tulehdussairaus parani ruokavaliohoidolla muutamassa viikossa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kahdeksan neljä