Vuonna 2022 valmistuva UPM:n Uruguayn sellutehdas on asiakkaiden odottama investointi
Paso de Los Torosiin nouseva uusi sellutehdas kasvattaa merkittävästi UPM:n sellubisneksen kokoa ja parantaa koko yhtiön tuloksentekokykyä, mutta sillä on tärkeä merkitys myös asiakkaille. UPM Biorefining liiketoiminta-alueen johtaja Bernd Eikens kertoo tapaamistaan kiinalaisista asiakkaista, jotka odottavat jo innolla uuden tuotantolaitoksen käynnistymistä.
https://www.upm.com/fi/ajankohtaista/artikkelit/2020/01/uruguayn-sellut…
Kommentit (8)
Vierailija kirjoitti:
UPM lopettaa Suomessa ja siirtyy tuhoamaan sademetsiä.
Tottakai. Vain rahalla on merkitystä. Vaikka kuinka sitä "vihreää" imagoa kiillotetaan mainoksissa, niin loppujen lopuksi jokainen säästö tehdään hinnalla millä hyvänsä. Ainut hyvä tulos on AINA suurempi kuin edellisvuoden. Koskee siis ihan kaikkia pörssiyhtiöitä. Työn puolesta pääsee näkemään tätä maailmaa aika paljon.
Vierailija kirjoitti:
UPM lopettaa Suomessa ja siirtyy tuhoamaan sademetsiä.
Tämä. Siksi suomen lainsäädäntöä pitäisi muuttaa niin, että ulkomaillakin on noudatettava vähintään kotimaan lainsäädäntöä.
Tuolla Uruguayssa keitetään sellua. Kaipolassa tehdään sellusta sanomalehtipaperia. Eri tehtaat ja eri prosessit.
Toi Uruguayn sellutehdasprojekti on ollut vuosia kansalaisoikeusaktivistirn hampaissa, mutta ei ole paljoa aaveella kiinnostanut,
Toi on hyvin trumppilainen vaatimus, että muissa maissa pitää noudattaa Suomen lakeja. Sitähän Trump yrittää, että muissa maissa noudatetaan USAn lakeja. Ei se taida ihan niin toimia kuitenkaan.
Vierailija kirjoitti:
UPM lopettaa Suomessa ja siirtyy tuhoamaan sademetsiä.
Tämä on 100% TOTTA
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
UPM lopettaa Suomessa ja siirtyy tuhoamaan sademetsiä.
Tämä on 100% TOTTA
No eikös se ole hyvä asia Suomen hiilinielun ja metsien kannalta?
Siinä on ketterä firma. Hyvä että asiakkaat tykkää:)
UPM voi maksaa roimasti vähemmän veroja, koska sellutehdas sijaitsee verovapaalla maalla - Uusi jättihanke laskisi veroasteen vielä kauemmas Suomen lainmukaisesta tasosta.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/ed2efe04-2df4-4e02-9502-50c942f6b805
UPM lopettaa Suomessa ja siirtyy tuhoamaan sademetsiä.