mitä tehdä jos isä huutaa aina pojalleen?
Siis huutaa aina samalle lapselle ja aina jos jotain tarvitsee tehdä niin tätä samaa lasta pyytää tekemään? Onko tämä mielestänne oikein? Yritän itse puolustaa lasta ettei isä aina syyllistäisi poikaansa mutta siitäkin tulee riitaa.
Kommentit (8)
Onko kyseessä isä ja murrosikäinen poika? Kun oma poikani tuli murrosikään, alkoi kamala henkien taisto. Mies ei kestänyt sitä, että joku kyseenalaisti - ja varsin fiksusti vielä - isänsä pomottelun. Samanlaista ärhentelyä se on ollut myös miehen ja hänen isänsä kanssa, kun mies oli murrosikäinen.
Liikaa testosteronia siis saman katon alla. :(
Teinin käytöksen ymmärrän, koska hän on lapsi ja lapsen kuuluu irtautua vanhemmistaan. Sen sijaan en kestä miestäni, joka on niin lapsellinen ja nauretttava, että provosoi ja provosoituu niin helposti.
Eipä ole murrosikäinen vaan 10v ikäinen poika. Ei meinaa totella ja isä hermostuu ja rupeaa huutamaan pojalle.
ap
no mitä sit pitäis tehdä jos riiviö ei tottele
Tollaset hullut huutajat pilaa lapsen elämän.Oma mieheni ollut tuollainen rähisijä ja vaikka itse olen yrittänyt antaa rakkautta ja kaikkea hyvää, niin tuo räyhäroope on saanut aikaan paljon pahaa aikaa tuolla huutamisellaan. Ei vaan tajua sitä itse, vaikka on sairastuttanut lapsensa henkisesti. Älä anna tuon jatkua, jos haluat lapselle hyvän elämän.
[quote author="Vierailija" time="25.09.2013 klo 22:52"]
no mitä sit pitäis tehdä jos riiviö ei tottele
[/quote]
Ennemmin olisin huolissani isästä, joka on unohtanut aikuisen roolinsa ja heittäytyy typerykseksi huutamalla lapselle.
Ennen kuin suostun tuomitsemaan lasta riiviöksi, haluaisin tietää esimerkkejä, missä tilanteissa poika kieltäytyy tottelemasta ja millä tavoin hän silloin käyttäytyy.
[quote author="Vierailija" time="25.09.2013 klo 22:59"]
Tollaset hullut huutajat pilaa lapsen elämän.Oma mieheni ollut tuollainen rähisijä ja vaikka itse olen yrittänyt antaa rakkautta ja kaikkea hyvää, niin tuo räyhäroope on saanut aikaan paljon pahaa aikaa tuolla huutamisellaan. Ei vaan tajua sitä itse, vaikka on sairastuttanut lapsensa henkisesti. Älä anna tuon jatkua, jos haluat lapselle hyvän elämän.
[/quote]
Haluan tietenkin hyvän elämän. Hänellä kaikki edellytykset siihen. Onkohan kyseessä kateus? Siis isä pojalleen kateellinen jostain?
Mutta jos eroamme en saa isää pois lapsen elämästä mitenkään. Hänellä oikeus nähdä lasta ja huutaa edelleen. Lisäksi jollain sairaalla tapaa taidan rakastaa tuota miestä. Hullua tiedän.
ap
Huutajan puoliso täällä vielä... Ymmärrän ap, että ei ole yksinkertaista erota, en ole tehnyt sitä itsekään, onhan paljon myös hyviä asioita ja hyviä puolia myös isänä. Ero olisi myös ollut lapsille kamala asia, sitä joskus puhuttiin lasten kanssa. Yritin myös puuttua huutamiseen, mutta tuloksetta... En tiedä millä sinä sen saisit loppumaan, mutta ainakin meillä yksi lapsista on siitä todella voimakkaasti kärsinyt ja siksi syytän myös itseäni..
Otapa sivulta videota joskus ja näytä se isälle. Tai vaikka useampikin video. Etsi myös joku hellyyttävä vanha valokuva isästä ja tästä lapsesta, kun lapsi oli vauva. Anna miehen kuunnella ja katsella videot ja kysy säväyttikö niissä mikään..