Hiukset punaisiksi?
Virhelyönti vai ei? Silmäni ovat tumman metsänvihreät ja ihoni melko vaalea, ei kalpea mutta suomalainen ja aavistuksen punertava. Oma hiusvärini on hieman punertava vaaleanruskea ja olen jo vuosia blondannut tukkaani. Hiukset vaan näyttävät jotenkin tunkkaisilta eikä tietynlaista keltaisuutta saa pois millään helmiäisväreillä tai hopeashampoolla, ainakaan pysyvästi. Olen siis ajatellut jotain tällaista:
http://vampyrefangs.files.wordpress.com/2012/08/red-hair-22.jpg?w=425&h=543
tai ehkäpä
http://chicdarling.com/wp-content/uploads/2013/07/Red-Hair-Color1.jpg
Vai ehkä näiden kahden yhdistämistä hombre -tyyliin?
Kommentit (11)
Kuparinpunainen ei korosta ihon punaisuutta niin paljon kuin kirkkaanpunainen. Ja kupari korostaa silmien vihreyttä enemmän.
Kuparipunainen parempi, kokeile sitä garnier glossy gloss blondi vaalea kultakupari se näyttää siinä mallikuvassa ainaski hyvältä:D Mulla ruskeat silmät ja punakka iho mulle kyllä sopi sellanen mahonginpunainen hiusväri oikein hyvin, tosin se ei pysynyt hiuksissa jotenkin ihmeellisesti se lähti pois sillai että latvoihin ja pituuksiin jäi haalistunutta punaista ja tyvi oli sellanen ruskeahko punaruskea sekotus:D Kirkas punainen ei sopisi mulle, en tiedä montakaan ihmistä kenelle se sopisi ainakaan luonnolliselta ei näytä.
Älä nyt ainakaa hyväihminen kotona sitä värjää! Muistahan toki että vaalennetut hiukset joutuu muutaman kertaan värjäämään kunnes kupari pysyy hiuksessa..ja suosittelen käytettäväksi kuparin värisiä hiusmaskeja, jotta väri pysyy kauniina.
[quote author="Vierailija" time="25.09.2013 klo 14:28"]
Mulla samantapainen silmien ja ihon väri, ja pidin pitkään punaista, mutta nykyään olen huomannut että sittenkin aika neutraalit ruskeat toimii paljon paremmin, näytän ok:lta jopa ilman meikkiä, kun punapäänä tarvitsi vahvan meikin aina.
[/quote]
Olin juuri tulossa sanomaan ihan samaa! Eli ap, värjää vaan, jos ei ole niin väliä, miltä näytät meikittä.
Tuo vähän punertava ihio kuulostaa uhkaavalta. Punainen hiusväri tulee korostamaan naaman punaisuutta voimakkaasti, kokemuksesta tiedän. Mutta toki, meikkivoiteellahan asian saa korjattua, siis sen naaman punertavan sävyn, ja sitten voi näyttää punainen ihan hyvältäkin.
Mulla samantapainen silmien ja ihon väri, ja pidin pitkään punaista, mutta nykyään olen huomannut että sittenkin aika neutraalit ruskeat toimii paljon paremmin, näytän ok:lta jopa ilman meikkiä, kun punapäänä tarvitsi vahvan meikin aina.