Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mt -lääkkeiden maksamiseen avustusta?

Vierailija
18.09.2013 |

Monen vuoden pähkäilyen jälkeen minulla viimein todettiin kaksisuuntainen mielialahäirö (kakkostyypin), eli luvassa on lopun elämää kestävä lääkitys. Tällä hetkellä en käy töissä, ja vain juuri ja juuri saan pidettyä talouteni pystyssä nykyisillä tuloilla. 

 

Lääkkeitä olisi paha jättää ostamatta, mutta tuntuu ettei niihin ole varaa. Pystyykö näihin hakemaan jotain tukea / avustusta Kelalta tai jostain? Erityiskorvattavuus -luokkaan sairauteni ei mene, koska minulla ei ole psykoottisia oireita.

 

Entä jos haen tukea lääkkeiden ostoon, jääkö niistä "ikuinen merkintä", ts. voiko sen tonkia esiin jossain huonossa valossa myöhemmin? Onko näkyvissä mahdolliselle työnantajalle, estääkö jonkun muun tuen hakemisen, tms?

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
18.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mene sosiaalitoimistoon, he antavat maksusitoumuksen apteekkiin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla