Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Voiko Ikean SVÄVA-keinun ripustaa puuhun?

Vierailija
14.09.2013 |

http://www.ikea.com/fi/fi/catalog/products/40099198/?query=SV%C3%84VA

 

Onnistuuko tuon ripustaminen puun oksaan? Mielipiteitä? Putoaako lapset siitä kun siinä ei ole laitoja?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
14.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lukaisin keinun ohjeet (jotka voi ladata sieltä Ikean sivuilta - http://www.ikea.com/fi/fi/manuals/svava-keinu__AA-596529-1.PDF) ja siellä sanottiin mm. näin:

 

− Tämä tuote on tarkoitettu ulko- ja sisäkäyttöön kodeissa.

− Kiinnitä keinu vähintään 2,5 metrin etäisyydelle rakenteista tai esteistä, kuten aidasta, rakennuksista, riippuvista oksista, pyykkinarusta ja sähköjohdoista.

− Keinu kiinnitetään pakkauksessa olevilla ripustuskoukuilla ripustuskiinnikkeisiin, joiden tulee olla lujasti kiinni tukirakenteissa. Käytä mielellään aukeamattomia kiinnikkeitä, kuten umpinaisia IKEA EKORRE -ripustuskiinnikkeitä.

 

Eli ei tuossa kielletä kiinnittämästä keinua oksaan, kunhan se kiinnitetään siihen tukevasti ja muuten turvalliseen paikkaan.

En usko, että siiä putoaa sen helpommin kuin tavallisestakaan keinusta. Eihän keinuissa normaalistikaan ole laitoja. :)

 

Vierailija
2/4 |
14.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sväva? SVÄVA?! On se ruotsin kieli kaunis, on.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
14.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

mitä sväva tarkoittaa?

Vierailija
4/4 |
14.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="14.09.2013 klo 17:55"]mitä sväva tarkoittaa?[/quote]

Se on verbi, liidellä/leijua. Sopii hyvin tuollaiselle keinulle.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kahdeksan neljä