1. palkkapäivä hoitovapaan jälkeen
Mikä vapautuksen tunne, kun tilillä muutakikuin se 600e ja miehen tuloilla eläminen. Mulla ihan normipalkasta kyse, mut silti helpottunut olo. Mitähän ostaisin lapsille ekasta palkasta? Miehellekkin voisin jotain hankkia.. Itselleni uusin kengät ja meikkejä.
Kommentit (15)
Teillähän on hyvin asiat, kun tili ei mene velkojille, kuten meillä eittämättä tulee hoitovapaan jälkeen tapahtumaan...
Oih mä ostin ekasta palkasta iphone 5:n kun se oli just tullu mekkinoille.
Heti pakko hankkia lapsille jotain? MIksi?
Tai miehelle??? Eikös sillä ole ne omat palkkatulot?
Mutta joo, liksa on aina kiva kituuttelun jälkeen!
Musta on kiva lahjoa läheisiä, ihan siitä ilosta vaan ostelin. Oltiin säästetty hoitovapaata varten ja pidettiin tiukkaa budjettia! :) ap
Avasin tämän ketjun vaikkei aihe ole enää itselleni ajankohtainen, koska minusta ajatusleikki on kutkuttavan hauska - enkä itse tehnyt sitten lopulta sillä omalla ensimmäisellä palkallani yhtään mitään kutkuttavan hauskaa. Kuten en myöskään ensimmäisellä valmistumisenjälkeisellä palkallani. Kaikki menee aina johonkin "järkevään" kuten aikanaan opintolainan tai sitten vanhempana asuntolainan takaisinmaksuun.
Mihinkään meikkeihin ei palkkaa tarvita, viiden euron ripsiväriähän käyttää puoli vuotta! Mutta olisi hauskaa jos osaisi joskus hemmotella itseään sen sijaan että aina stressaisi siitä ehkä joskus, EHKÄ, tulevasta pahasta päivästä niin kuin minä.
Olet ap nopea, aloituksessa vasta mietit, mihin törsäät palkkasi ja jo nyt olet siitä ilosta ostellut, kun lahjonminen on kivaa :D
No, mitä ostit kaikille tässä välissä?
Ostin leluja ja miehelle herkkuja ja itelleni padan, todellakin padan! :) ap eli en mitään sen mullistavampaa, mukava päivä ollut.. :) ap
[quote author="Vierailija" time="13.09.2013 klo 22:09"]
ihanan noloa :)
[/quote]
Mikä on noloa?
[quote author="Vierailija" time="13.09.2013 klo 21:42"]
Olet ap nopea, aloituksessa vasta mietit, mihin törsäät palkkasi ja jo nyt olet siitä ilosta ostellut, kun lahjonminen on kivaa :D
No, mitä ostit kaikille tässä välissä?
[/quote]Onhan siinä nyt kokonainen päivä välissä
jooJoo mahtavaa
uusia alusvaatteita
kengät
kuppi lattea
[quote author="Vierailija" time="13.09.2013 klo 05:32"]
Mikä vapautuksen tunne, kun tilillä muutakikuin se 600e ja miehen tuloilla eläminen. Mulla ihan normipalkasta kyse, mut silti helpottunut olo. Mitähän ostaisin lapsille ekasta palkasta? Miehellekkin voisin jotain hankkia.. Itselleni uusin kengät ja meikkejä.
[/quote]
mistä hommissa ap olet?
Ei ole ihme että suurin osa palstamammoista pysyy aina ja ikuisesti tyhjätaskuina kun jokainen sentti joka tulee, kulutetaan välittömästi ihan vaan siksi kun ei osata hillitä itseään millään tavalla. Ostamisen pakko villitsee.
Hauska sattuma ap, minullakin oli eilen ensimmäinen palkkapäivä hoitovapaan jälkeen, edellisestä palkkapäivistä onkin vierähtänyt jo 2,5 vuotta. En kyllä osannut mitään ostaa, vaikka palkka oli sinänsä ihan ok, yli 2000 euroa käteen, koska veroprosentti on niin pieni kun alkuvuotta en ole ollut töissä.
Uutta puhelinta tekisi mieli, mutta en osaa valita mallia, siksi en ole vielä ostanut uutta. Ripsivärejä mulla oli varaa kyllä ostaa silloin hoitovapaallakin, kun en mitään kalliita merkkejä ole ikinä käyttänyt :) Varmaan osa palkasta menee jollekin säästötilille ja alkuvuonna voisi suunnitella vaikka jotakin matkaa. Olen kyllä luonteeltani aika pihi enkä usko, että palkkaa tulee sen kummemmin käytettyä mihinkään mihin en olisi sitä hoitovapaallakin käyttänyt. Tosin nyt huomaan, ettei kaupassa ihan jokaista senttiä kannata miettiä, voi vaikka tuhlata muovipussiin :)
Joo, lapset sai uudet lelut ja mies lempiruokaa. Omat kivat jutut käyn jonain pvänä ostaa kun ei oo mukulat mukana. :)