Oletko koskaan taiteillut milloin kannattaa sanoa suorat sanat ja milloin ei
Mulle tuli tilanne, että suutuin tosissani tietystä asiasta ja halusin sanoat suorat sanat, mutta sitten hoksasin, että tilannetta voisikin käyttää hyväksi toisessa tilanteessa. Vastapuoli luuli minun olen hyvin suuttunut, mutta sitten kysyin muuten vaan heiltä apua yhdessä tietyssä asiassa, ja he suostuivat siihen samantien, koska potivat huonoa omaatuntoa. Lopputulos oli, että minulle oli parempi olla suuttumatta, kun vastapainoksi sain apua, josta olisin ollut jopa valmis maksamaan. Pääsin lopulta plussan puolelle koko hommassa. Kuulostaako tosi kierolta? Pidätän tunteeni ja käytän niitä hyväksi lopulta omaksi hyväkseni.
Selostustani on varmaan vaikea ymmärtää, mutta yritän selittää että jotain tilaisuuksia voisi oikeastaan käyttää hyväksi eikä aina vain toimia negatiivisesti.
Kommentit (5)
Luulen ymmärtäväni ap. Vaatii kuitenkin harkitsevaa ja rauhallisehkoa luonteen laatua, että pystyy analysoimaan äkkiä sen, miten kannattaa käyttäytyä. Eri asia toki, jos ärsytys on päivittäistä, ja pystyy suunnittelemaan ennakkoon.
Ainakin meillä järkevät asialliset valittajat saa paremman korvauksen kuin räyhärit
Vierailija kirjoitti:
Luulen ymmärtäväni ap. Vaatii kuitenkin harkitsevaa ja rauhallisehkoa luonteen laatua, että pystyy analysoimaan äkkiä sen, miten kannattaa käyttäytyä. Eri asia toki, jos ärsytys on päivittäistä, ja pystyy suunnittelemaan ennakkoon.
Juu ei ole mikään päivittäinen ärsytys. Minua kohtaan tehtiin vääriin ja olin siitä suuttunut, mutta sitten päätinkin etten näytä mitään suuttumusta vaan olen ihan normaali kuten ennenkin ja kysynkin heiltä apua muina miehinä. Pyyntööni suostuttiin samantien ja siitä oli iso apu minulle., paljon isompi kuin olisin valittanut siitä alkuperäisestä asiasta. Tämä muuten kuulostaa tosi kierolta, mutta enhän minä tehnyt mitään muuta kuin en valittanut aiemmista ja pyysin vain apua, johon suostuttiin.
Käännetään siis negatiivinen asia positiiviseksi.
Kaverit siis sanoivat, että sano nyt niille suorat sanot, mutta sen sijaan pyysinkin heiltä apua, johon suostuivat muitta mukisematta enkä maininnut sanallakaan siitä mitä tekivät väärin.
Minulle lopputulos oli plussan puolella.