Vauvakuume ja työkaveri raskaana, tuntuu pahalta
Ja tuntuu pahalta myös se miten tunnen kateutta häntä kohtaan enkä osaa olla onnellinen toisen puolesta.
Minulta on poistettu kierukka vasta heinäkuussa että ei tässä kovin kauan ole yritetty, mutta kun työkaveri kertoi olevansa raskaana, jouduin menemään vessaan itkemään koska kateus ja turhautuminen oli niin ylivoimaista. Työkaveri on kuitenkin tosi ihana tyyppi enkä toivo hänelle mitään pahaa, miten voisin olla iloinen toisen vauvaonnesta?
Kommentit (14)
Huoh. TÄMÄ ON AIHE VAPAA, EI KIINNOSTA MIKÄÄN v...un VAUVAJANKUTUS. 😑
Ajattelemalla, että tulet itse vielä raskaaksi.
Ymmärrän.
Muistan kun kävin 12. viikon ultrassa ja miehen veli vaimoineen ilmoitti vain muutama viikko sen jälkeen omasta odotuksestaan. Voi miten kiva kun serkukset syntyy lähes samaan aikaan!
No muutaman kuukauden kuluttua rakenneultrassa selvisikin että oma vauvamme on vakavasti sairas ja jouduimme keskeyttämään raskauden kuudennella kuulla. Kuin puukkoa ois isketty kun miehen veljen vauva syntyi ja edelleen tämän lapsen syntymäpäivinä surettaa kun mietin että meillä olisi samanikäiset lapset... Tosin, tulin melko pian uudestaan raskaaksi niin ei serkuksilla ole loppupeleissä kuin 8kk ikäeroa :)
Tsemppiä ja halaus, sun oma vuorosi raskaudessa tulee varmasti vielä, toivon <3
On hyvä että tiedostat noi tunteesi, ei ole helppo tunnustaa itselleen olevansa kateellinen. Voitko lohduttautua sillä, että teidän yrittäminen on alkanut oikeasti vasta ihan äskettäin, ja ettet voi tietää vaikka jo ihan lähiaikoina voitte yhdessä iloita raskauksistanne. Ja voiko se lohduttaa, että ehkä työkaverisi on ollut itse samassa tilanteessa eikä toivo, että sinulla olisi paha olla. Ehkä hän on yrittänyt todella kauan ja itsekin tiedostaa että vauvauutinen voi tuntua jostakusta pahalta. Tsemppiä ja onnea yrittämiseen :)
Saa olla turhautunut, surullinen, kateellinen jne. Se on ihan inhimillistä kun toivoo jotakin niin kovasti mihin voi liittyä paljon epävarmuutta. Sinulla tosiaan vasta ihan hiljattain alkanut yrittäminen, toivottavasti lykästää. :) Ehkä työkaverisi on yrittänyt vuosia, kokenut haasteita matkalla ja ollut itse se, joka kyllä iloitsee muiden vauvaonnesta mutta on mennyt piiloon itkemään ja kokenut häpeää omasta reaktiostaan. Ehkä hän tiedostaa hyvinkin vauvauutisen kertomiseen liittyvät ristiriitaiset tunteet, joita se voi muissa herättää. Anna itsellesi aikaa ja onnittele työkaveria lämpimästi. Muista, ettei se kuitenkaan ole sinulta pois ja pian voit saada itse ihania uutisia, parhaimmassa tapauksessa :)
Olet kyllä aika pska jos sinun kateus ulottuu työkaveriin.
Hyvin tavallista. Hyväksy omat tunteesi luonnollisina, vaikkei niitä ulospäin kannattane näyttääkään. Helpottaisiko, jos voisit työkaverille uskoutua, että voi kunpa teillekin tulisi?
Ja ajattele sellaisia positiivisia juttuja, että sitten kun (toivottavasti pian) teillekin odotetaan pienokaista, teillä on paljon juttelemista ja saat häneltä tukea. Tai jos et raskaudu heti perään vaan vähän myöhemmin, teillä voi olla hyvät mahdollisuudet saada heiltä pieneksi jäänyttä vaatetta, kenkää ja muuta tavaraa. Ainakin minun työpaikallani toimii lastentavaroiden kierrätys mainiosti.
Tsemppiä! Tiedän tunteen.
Hei alaklikkaaja sinun mielestä minun pitäisi ennen uuden työpaikan hyväksymistä selvittää onko siellä lapsia yrittäviä ja onnistuuko ja jos ei ja minä yritän myös, minun pitäisi jättää ottamatta paikka vastaan koska joku SATUNNAINEN ihminen siinä samassa firmassa pahoittaisi mielensä koska mitä satunnainen ihminen elän elämääni? Oletko sairas?
Vähän vaikea ymmärtää että olet noin turhautunut jos olet vasta heinäkuusta asti yrittänyt 🤔
Kateus on sairaus. Ap:lla ei ole kaikki kunnossa.
Vierailija kirjoitti:
Huoh. TÄMÄ ON AIHE VAPAA, EI KIINNOSTA MIKÄÄN v...un VAUVAJANKUTUS. 😑
Oletkohan itse nyt väärässä paikassa? Tämä on VAUVAlehden aihe vapaa. Sinulle voisi sopia vaikka velojen aihe vapaa.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Huoh. TÄMÄ ON AIHE VAPAA, EI KIINNOSTA MIKÄÄN v...un VAUVAJANKUTUS. 😑
Oletkohan itse nyt väärässä paikassa? Tämä on VAUVAlehden aihe vapaa. Sinulle voisi sopia vaikka velojen aihe vapaa.
Onko ihan VAUVA-LEHDEN, OHHOH!!!! AIHE VAPAA EI TARKOITA VAUVVVVVVAJANKKAUSTA, menkää sille tarkoitettuun keskusteluosioon lässyttämään ja jankuttamaan ihmisistä!!
Ja muistakaa lässyttää ja jankuttaa sittenkin kun ne VAUVVVVVVVVVAT ovat teinejä. Ei VAUVVVVVVA ole mikään eri laji, vaan ihan tavallinen ihminen. En käsitä miten joku jaksaa jankuttaa ja lässyttää niin v..sti. Menkää sinne AIHEALUEELLE jankuttamaan ja lopettakaa AIHE VAPAAN spämmäys!!
Mitäs pistit kierukan? Ihme vollottaja