Siis onko tuota maalarinvalkoinen -sävyä muutettu?
Ostin Tikkurilan seinämaalit maalarin ohjeiden mukaan. No maalari maalasi, ja nyt on seinät ihan siniset verrattuna viereisiin maalarinvalkoisella maalattuihin, harmahtavan valkoisiin.
Mitä mä nyt teen???
Muuttuuko tuo väri vielä jotenkin, maalauksesta nyt aikaa noin 2 viikkoa, ja olen epätoivoinen. :(
Kommentit (23)
Onko kaikki seinät nyt maalattu samaan aikaan, vai osa maalattu jo kauan sitten? Väri muuttuu ajan kuluessa mm. auringonvalon, lian jne. vaikutuksesta.
Nyt maalattiin talon alakerta olohuonetta lukuunottamatta. Siinä missä aula muuttuu olohuoneeksi, on valtava ero. Olohuone, missä vanha maali, on sellainen harmahtavan valkoinen, muut tilat aivan vaaleansiniset. Hyvin kylmää sävyä. Sen huomaa siis muutenkin kuin tuosta "saumakohdasta". Itse värin lisäksi tunnelma on eri, lähes jäätävä.
Voiko tuollainen maalinsävytyskone olla rikki...? Hyvin kokeneen maalarin mielipidettä kysyessäni sain vastauksesksi murahduksen.
En kestä!
Olenko nyt ihan väärässä mutta eikös maalarinvalkoinen juuri ole hieman sinertävä eli "kylmän puoleen" taittuva.
Se seinällä ollut vanhempi maali on muutanut väriään - se on ihan normaalia.
Aiemmin maalatun pinnan väri on muuttunut ajan saatossa mm. auringonvalon vaikutuksesta. Siitä huolimatta on niin, että kaksi eri maalierää ovat todennäköisesti aina aavistuksen eri värisiä. Kyllähän esim tapetteja ostettaessa kehotetaan katsomaan, että rullat ovat samaa erää. Vaikka niistä yritetään tehdä samanlaisia, käytännössä eroja tulee ja ihmissilmä voi sen havaita.
Neloselle. En tiedä kuka on väärässä tai onko kukaan, minä ainakaan en ole tämän alan asiantuntija.
Jonkin verran olen seiniä elämässäni sutinut, ja aina maalarinvalkoisella. En tiedä mitä minulle on kulloinkin oikeasti myyty, mutta lopputulos on ollut aavistuksen harmaaseen taittava valkoinen. Pehmeä ja rauhallinen. Tällä kertaa sävy on hyvin kylmä ja taittaa selvästi vaaleansiniseen.
Vitoselle. Tapetteja en harrasta, mutta noista eri erien eroista olen tietoinen. Sama juttu kuin neulelankojen kanssa. Maalikone kuitenkin käsittääkseni lorauttaa jokaiseen purkkiin tismalleen saman määrän pigmenttiä? Äh, en minä tiedä.
Maalia jäi niin paljon jäljelle, että tuon olohuoneenkin voisin sillä maalauttaa, sitten ei olisi värieroa. Mutta sitten talossa olisi tunnelma kuin iglussa!
ap
Kiitos vastauksistanne.
Ennen maalin numero oli 6066 ja nykyisin F157. Silloin on kyse maalarinvalkoisesta.
Voihan siinä olla sekoitusvirhe...punainen pehmentävä väri jäänyt pois.
Maalarinvalkoinen nimenomaan taittaa harmaaseen, ei siniseen.
Maalarilta ja maalin sekoittaneelta rautakaupalta vaan kysymään uutta kierrosta?
ota pari kuvaa ja maalaa sillä pieni puupala jos on jäljellä. sitten kauppaan valittamaan. voi olla, että siihen on jäänyt jotain väärää väriä tms.
[quote author="Vierailija" time="22.08.2013 klo 16:10"]
Ennen maalin numero oli 6066 ja nykyisin F157. Silloin on kyse maalarinvalkoisesta.
[/quote]
Purkeissani on tuo koodi F157, katsoin äsken.
En voi uskoa tätä, seinät ovat kamalat. :(
ap
Maalaa sillä mielestäsi sinertävällä maalilla joku pikkupalikka tai pahvinpala ja kuivuttua vertaa värikartan/-kortin malliin. Jos poikkeaa, niin sävytyksessä on tullut virhe. Se ei ole mahdotonta, sillä sävytyskone voi reistailla. Itsekin olen saanut kerran täysin väärän sävyistä maalia, joka tietysti vaihdettiin kun kävin reklamoimassa.
Jos taas sävy on sitä kuin pitikin, niin vanha maali on kellastunut, tai sitten ei ole maalarinvalkoista ollut alkuaankaan.
Joo, kaipa minun täytyy jotenkin yrittää selvittää mitä tämä nyt käytetty maali on väriltään. Toisaalta en tiedä mitä väliä sillä on, juuri nyt tuntuu mahdottomalta ajatuskin koko projektin uusimisesta. Eikä seinien väri muutu, vaikka jonkun pään pölkylle saisinkin....
ap = aivan puutunut
Jos sävytyskoneen puhdistaa huonosti, voi pastasuuttimet tukkeutua ja jotain väriä tulee liian vähän/ei ollenkaan ja se tietysti vaikuttaa maalin sävyyn.
Mikä maali se oli? Jokeri, Harmony, Remontti-ässä ja Luja kuuluu väritakuuseen ja sävyn voi muuttaa ilmaiseksi, jos ei pidäkään aiemmasta. Tämä siis siinä tilanteessa, jos väri on mikä kuuluukin eikä maalia voi reklamoida.
Valkoinen tai valkoinen... Mitä väliä
Maalarinvalkoinen on kyllä nykyään G497, eli näyttää hieman sinertävältä/harmaammalta, siinä on seassa hieman mustaa. Eli on tummempaa kuin tuo aikaisempi maalarinvalkoinen (F157).. T. Maalari
Vierailija kirjoitti:
Maalarinvalkoinen on kyllä nykyään G497, eli näyttää hieman sinertävältä/harmaammalta, siinä on seassa hieman mustaa. Eli on tummempaa kuin tuo aikaisempi maalarinvalkoinen (F157).. T. Maalari
Maalarille tiedoksi, että G497 on uudemman Tikkurilan Monicolor Nova - järjestelmän koodi, kun taas F157 on vanhemman Tikkurila Symphony - järjestelmän koodi. Ne ovat vastaavat, eli sävy on sama, vai eri järjestelmän koodilla ilmoitettuna.
Nykyisin käytän mieluummin ns listavalkoista taitaa olla Tikkurilasa nimellä paperinvalkoinen, on aika valkoinen, mutta lämmin väri. Maalarinvalkoinen on selvästi harmaa, niinkuin ennen oli ovet ja listatkin.
Eri sävytyskoneilla tulee myös hieman erilaisia maaleja eli jos ostat kaupasta x maalia ja se loppuu kesken, haet samansävyistä maalia lisää kaupasta y, niin väriero voi olla silmin havaittava.
Valkoisissa (ja muissakin väreissä) on eroja. Sävyttämätön valkea on todella "kovan" värinen ja jotenkin "kuollut". ns. maalarinvalkoisessa on hieman mustaaa pigmenttiä, jolla valkea taitetaan harmaaseen. Väri on edelleen valkoista, mutta se "pehmenee" ja "lämpenee". Maalarinvalkoista ei taiteta koskaan siniseen. Sinisen kanssa pitää muutenkin olla tarkkana, koska sininen on aika kylmä ja kova väri. Ulkohuussi kannattaa maalata sisältä siniseksi, koska tällöin kärpäset viihtyvät siellä huonosti.