Montako vanhemman uutta puolisoa on velvollisuus tavata? ?
Jos vanhempi on ollut JO kahdesti naimisissa ja aina vaan uutta puolisoa esitellään lapsille "suurena rakkautena" montako uutta lasten tulee vielä kestää? Ja osa suhteista ei ole kestänyt kuin muutaman kuukauden niin jo saatetaan tuoda uutta esille!
Kommentit (9)
hmm.. eipä kai siinä mitään. rakkautta saa ja pitääkin etsiä. kunhan miehet on kunnollisia ja ei harrasta seksiä lasten kuullen tai muitakaan rivouksia. äidilläni oli paljon miehiä. ei se minua haitannu. traumat tuli nussimisen kuulemisesta.
Sano ystävällisesti, että heti kun olet ollut ko. puolison kanssa vaikka sen 6kk, niin tervetuloa näytille. Eikö tämä jo karsi suurimman osan?
Rakkaus on ikuista, kohteet vain vaihtuvat :D
Mitä haittaa niistä isän tyttöystävistä on? Siis oikeasti? Olen itsekin erolapsi ja faijalla vaihtui naiset usein, mutta ei se mikään ongelma ollut. En mä odottanut että ne oli jotain ikuista rakkautta.
[quote author="Vierailija" time="21.08.2013 klo 16:38"]
Mitä haittaa niistä isän tyttöystävistä on? Siis oikeasti? Olen itsekin erolapsi ja faijalla vaihtui naiset usein, mutta ei se mikään ongelma ollut. En mä odottanut että ne oli jotain ikuista rakkautta.
[/quote]
No minua eroperheen lapsena nuo haittasivat siinä mielessä, että kiinnyin heihin liikaa ja suru oli suuri, kun eron myötä heidät taas elämästäni menetin. :( Kyse tosin oli äitini miesystävistä.
Yleensä siinä käy niin että suhde kestääkin juuri silloin kun ajattelee "toivottavasti se ei ainakaan ton kanssa pitkään pyöri". Eli kun jälkikasvun mielestä järkyttävin ikinä löytyy, niin siitä tuleekin vakkari... Karman laki.
Mahdoton vastata. Jos ex ja yhteisten lasten vanhempi tuntee katkeruutta entistä puolisoaan kohtaan, niin hän tietysti ajattelee tätä velvollisuutena, projisoi omaa katkeruuttaan lapsiin jne.
Kaikki on kiinni puolisoa vaihtavan vanhemman ja hänen lastensa välisistä suhteista. Lapset rakastavat vanhempiaan, vaihtoivat nämä puolisoja tai ei. Paljon riippuu myös siitä miten puolisoa vaihtava vanhempi tuo uuden puolison lasten eteen ja minkä ikäisiä lapset ovat.
Ensisijaisesti lapset eivät ole kuitenkaan tekemisissä uusien puolisoiden, vaan vanhempansa kanssa. Se toinen vanhempi, joka katkeroituneena puhuu velvollisuudesta, voi kysyä itseltään millainen velvollisuus lapsilla on kestää kotipiiristä moista katkeruutta ja kateutta?
Saako tyttärelle tulla paha mieli, jos isä ei koskaan/ole koskaan pitänyt lastaan hyvänä mutta näitä naisiaan pitää?
ap
kysy itseltäsi ja ei ole tämä nunnien ylentämispalsta.