Maskisuositus ei saanut käyttämään maskia kuin vähemmistön
Kommentit (12)
Lampaaksi leimautumisen pelko on voimakas tunne.
Tuliko yllätyksenä? Eihän 90% kansasta noudata muitakaan valtion suosituksia, kuten ruoka-, liikunta- tai alkoholisuosituksia.
Ehkä 5 prosenttia käyttää hkl alueella?
Koska tämä nyt edes tuli voimaan? Minä en ainakaan ole perjantain jälkeen poistunut edes kotoani eikä minulla ole kotonani maskejakaan. Eli jos huomenna lähden jonnekin, en ole uhmaamassa maskisuositusta, vaan en ole yksinkertaisesti vielä ehtinyt reagoida asiaan.
Maskista ei ole enää pitkä matka burghaan naisilla. Sitä tullaan markkinoimaan sillä lailla, että se suojaa koronalta. Ja kas, muslumaanit ovatkin vallanneet maan.
Suositus annettiin vasta to 13.8.
Lisäksi edelleen virus melko rauhallisessa vaiheessa Suomessa kokonaisuutena.
Mutta kun tavallinen flunssakausi alkaa jyllätä, maskien käyttö lisääntyy, kukaan ei halua mitään eikä minkäänlaista tautia tässä vaiheessa.
Jo tavallinen flunssa tekee ihmisen elimistön sen verran heikommaksi, että korona tarttuu paremmin, nopeammin ja saattaa olla tosi vakava jo tulehtuneessa kehossa.
Ei siitä ole mitään hyötyä ilman suojausluokitusta ffp2 tai ffp3.
Tuo on totta, siis kommentti nro 7.
Maskit suojaavat myös tavallisilta flunssilta ja kausi-influenssalta.
Toivottavasti busseissa ja paikoissa joissa on runsaasti ihmisiä kaikki alkaisivat käyttämään maskeja tänä syksynä.
En ala niiden kanssa pelleilemään varsinkaan täällä perähikiällä.
Tässä on se, että me vakavasti suhtautuvat vältämme jo muutenkin joukkoliikennettä. Itse esimerkiksi kun teen töitä vain viikolla, en kulje julkisilla viikonloppuna ”huvikseni”. Etätyösuositus ehti onneksi jatkua juuri ennen kuin kesälomani loppui. Maskit ovat siis edelleen käyttöönottamatta. Emme käy edes kaupassa itse. Mutta tällä hetkellä en menisi mihinkään julkiseen sisätilaan maskitta, mutta toisaalta melkein kaikki asioiminen onnistuu etänö. Lenkkeillessä ja ulkoillessa ei sellaista tietenkään käytetä.
Suomessa tulee tapahtumaan sama kuin Ruotsissa: koulutettu keskiluokka eristäytyy tietotyössään etätyökuplaansa eikä todellakaan istu ruuhkabussissa, Darwinin palkinto -tyylisesti osa tietysti kiertää vapaa-ajat ruuhkissa. Vanhukset ja suorittavaa työtätekevät ja muualta tulleet ovat sitten uhrattavia. Hauskaa kun Suomessa puhutaan lampaina koronaa varovista, minun mielestäni lahtipenkkiin on menossa ”se on vaan flunssaa” -väestönosa. Osalle pelottomuus on defenssi, kun muutenkaan ei voi noudattaa sosiaalista etäisyyttä, mukaan tulee käytöksen uhmakkuutta.
Tartuntoja on ainakin tällä alueella niin vähän, että mitään syytä hysteriaan ei ole...