Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Oletko oppinut kieltä paremmin laulaen?

Vierailija
12.08.2013 |

Näin kuulemma on:

Vieras kieli menee paremmin päähän laulamalla, vahvistaa tuore Edinburghin yliopiston tutkimus.

 

Tutkijat jakoivat 60 aikuista kolmeen ryhmään opiskelemaan unkaria, johon kenelläkään osallistujista ei ollut aiempaa tuntumaa. Yksi ryhmistä opiskeli tavallisesti puhumalla, toinen rytmisillä puheharjoituksilla ja kolmas laulamalla.

 

Laulaen unkaria opiskelleet osasivat kurssien jälkeen kieltä etevämmin kuin kahden muun ryhmän jäsenet. Laulajat menestyivät kielikokeissa kaksi kertaa paremmin kuin puhujat.

 

Tutkijoiden mukaan tulos todistaa musiikin, muistin ja kielenoppimisen yhteydestä.

 

Tutkimuksen julkaisi Memory & Cognition -lehti.

http://www.tiede.fi/uutiset/5120/kielta_oppii_laulaen

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
12.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulle eräs monessa maassa asunut, ja kansainvälistä työtä tehnyt, sitten monikulttuurisen liitonkin solminut ja useita kieliä osaava, suositteli juuri tuota tapaa opiskella kieliä.

Vierailija
2/3 |
12.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

En varsinaisesti laulamalla, mutta opiskelen espanjaa ja espanjankielisen musiikin kuunteleminen on lisännyt kuullun ymmärtämistäni, sanavarastoani ja olenpa jopa oppinut joitakin rakenteitakin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
12.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Venäjänopettajani laulatti luokkaa tuon tuostakin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän seitsemän kolme