Hyväksynnän hakeminen seksillä
Olen 21-vuotias nainen. Minua on pitkään ahdistanut se, että haen miehiltä hyväksyntää seksillä.
Viime vuoden alussa minulla oli puolisen vuoden verran seksisuhde minua 10 vuotta vanhempaan perheettömään sinkkumieheen. Suhde katkesi väliaikaisen muuton takia. En halunnut miehen kanssa mitään muuta kuin seksiä.
Vuosi sitten aloin seurustelemaan ikäiseni miehen kanssa, tosin suhde alkoi seksillä (selvinpäin). En aluksi edes ajatellut, että alkaisimme seurustella ja muuttaisimme yhteen yms.
No, ongelmani on se, että välillä minusta tuntuu etten kelpaa poikaystävälleni tälläisena, ja se tappaa muutenkin tällaisen itseään arvottomaksi kokevan ihmisen.
Muutama tilanne esimerkiksi: Kerran poikaystävä tokas, että "jos nainen lihoo, niin siinä helposti tekee sitten syrjähyppyjä". Avomies on myös moittinut pukeutumistyyliäni, koska en edes helteelläkään tykkää pukeutua vihjailevasti. Eräänä päivänä kun laitoin hinkit tiskiin -paidan päälle, hän ilahtui siitä toden teolla. Lakkasin kerran varpaankynteni, jolloin mies kommentoi mites noi sun sormet? Miks et oo lakannu niitä? Lisäksi hän aina moittii jos kynteni ovat lyhyet ja hoitamattomat. Mä en tiedä ainuttakaan hänen kaveria, vanhemmat sentään tunnen. Musta tuntuu et en sovi hänen rinnalleen, siinä pitäisi olla joku siro, pitkä ja näyttävä nainen.
Hetki sitten olin viihteellä ja laitoin tälle ex-säädölle viestiä. Ja kuvitella, olisin ollut valmis pettämään! Koska tiedän miten saan miehiltä hyväksyntää. No mitään ei tapahtunut.
Tänään oli tarkoitus avomiehen kanssa viettää kahdenkeskistä aikaa koska viikolla molemmat ovat töissä ja viime viikko meni ihan eri vuoroissa. No nyt hän on ollut jo joku viitisen tuntia kavereillaan. Sanoi kyllä että vie minut illalla syömään. Minusta tuntuu et se on vaan korvike sille että siivoan ja pyykkään täällä aina kun hän on kavereilla.
Mietin nyt, että pitäiskö erota vai jatkaa?
Kiitos, kun jaksoit lukea :)
Kommentit (6)
Vaikutat kovin epävarmalta. Sinun kannattaisi ruveta tutustumaan itseesi. Miten olisi terapia? Voisit puhua jonkun asiantuntijan kanssa hyväksynnän hakemisesta ja omasta seksuaalisuudestasi. Oppisit siellä arvostamaan itseäsi ja huomaisit, että osaat elää omana itsenäsi, yksinkin, jos niikseen tulee.
Pääset terapiaan parhaiten terveyskeskuslääkärin kautta.
pitäisi erota. nauti seksistä ja seksuaalisuudestasi, siinä ei ole mitään väärää. en oikein tajua tuollaista hyväksynnän hakemis juttua. etkö nauti seksistä? jos et, niin ota selvää mistä nautit ja nai vaan mukavien miesten kanssa. :) seksi on ihanaa.
Millainen suhde isääsi oli?
Olet älyttömän nuori nainen, joten et ehkä vielä edes tunne itseäsi, olet antautunut muiden armoille, miksi? Kotoa et ole tainnut saada hyvää mallia?
Ota aikalisä, jos näin, ja tee tutustumismatka itseesi ja lue muutenkin asiallisia juttuja ihmisyydestä, naisesta ja miehestä yms. Kehitä itseäsi, kun olet vielä kovin raakile.
Tulevaisuus on sinun!
Kuulostat läheisriippuvaiselta, hae itsellesi apua.