Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ottaako panttilainaamot muumimukeja?

Vierailija
07.08.2013 |

Suurin piirtein ainoa rahan arvoinen omaisuuteni on lahjaksi saadut muumimukit. Nyt on erittäin kipeä rahan tarve, ja mietin että panttaisin noita mukeja, jos ne kelpaavat sellaiseen? En ole koskaan asioinut kanikonttorissa. Tarvitsisin viikon sisällä 500€ :( jos mukeista saisi edes osan kasaan? Huutiksessa en ehdi myydä, tai menisivät liian halvalla kun on niin kiire? Mukit ovat jo tuotannosta poistuneita, mutta osaa on käytetty.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
07.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

googlettelin noita ja hämmästyin! noista oikeasti joku maksaa jotain. en olisi uskonut, mutta kai se sitten on totta :-).

 

mä en apn rahapulasta tiedä, mutta tuskinpa panttilainaamo noista järin paljoa suostuisi sulle antamaan. jos huolivat, niin ehkä 1/3 tai 1/4 myyntihinnasta. fiksumpaa olisi varmaan koittaa saada lisää maksuaikaa ja jos noilla on arvoa, niin myydä ne muualle parempaan hintaan. etenkin jos nosita ei saa edes koko 500 euroa kasaan, niin ei se paljon lämmitä sillon sun rahapulassasi. sä voit aina kysästä sossusta rahaa ja sillon on parempi, jos tilille ei ole tullut tollasia rahoja.

Vierailija
2/3 |
07.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aika vaikeata varmaan saada kokoon noin suuri rahasumma mukeilla! Joskus jouduttiin asioimaan ko. konttorissa ja meillä oli kultaa pantattavana ja niistäkään ei saanut mitään suuria summia lainaksi. Soittimia näin kyllä siellä näytillä. Kannattaa kysyä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
07.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

En kuvitellutkaan että koko summaa saisin mukeista, mutta jos saa edes osan. Lisäksi voin pantata koruja.

Osan rahoista ehdin saada kasaan tavaroita myymällä (lasten vaatteita, kirjoja) mutta niistä ei saa tosiaankaan koko summaa. Nyt on siis haalittava pennoset kaikista mahdollisista lähteistä. Ja tosiaankin haen kaikki takaisin kanikonttorista. Jos olisi joku tuttu keneltä voisin lainata, niin lainaisin, mutta kenelläkään ei ole lainata vielä ensi viikon aikana. Takaisin maksu siis ei ole ongelma, joten siksi ajattelin sitä kanitamista.

Ap.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä yksi viisi