Esimerkkejä elatusmaksuista
Moi! Ero on tulossa ja haluaisin tietää mitä te yh-äidit saatte ihan oikeasti ex-puolisoiltanne elatusmaksua. Meidän tilanne se, että mies saa palkkaa n. 4000€/kk käteen. Minä olen työtön, saan n. 500€/kk. Lapsia on kaksi: 6- ja 8-vuotiaat.
Kertokaa esimerkkejä teidän elatusmaksuista, että osaisin vähän suunnitella tulevaa.
Kommentit (10)
Alle 300€ kuulostaa kun korvaan tosi pieneltä... Voi apua!
-ap
Kai täällä nyt muitakin yh-äitejä on paikalla! Kertokaa kanssasisaret, niin tiedän miten paljon vaatia! -ap
Itellä tulot 1800 käteen kuussa, isällä noin 3000 kuussa käteen. Itellä paljon sairauskuluja itsellä ja lapsella. Kaksi lasta, saan kummastakin 350 e kk
250 e yht kahdesta, mutta meillä tilanne niin päin, että mun tulot hieman suuremmat kuin exän
Paperilla lukee 120/lapsi, omasta halustaan maksaa 150/lapsi, eli sen 300 kuukaudessa, miehen nykyisistä tuloista ei ole aavistustakaan.
Saan tontun bruttona vähemmän ja maksan yhdestä 280 kk + 70 kk harrastuksiin jos jotain harrastaa tai vähintään puolet . Kyse on kuitenkin lapsen elatuksen turvasta ja jonka tulee olla kohtuullinen , Kyllä ne valvojalla laskee kaiken valmiiksi ja neuvoo sinua kun tapaamis jutut sovitte.T; Yksi Mies . Ps ; Huomioikaa myös Indeksi korotukset ilmoittaa miehelle jonka tulee itse niistä huolehtia ja selvittää. ( Itse en tiennyt ja nyt maksan vuodelta 2008 lähtien ) Ns aivan perseestä tämä systeemi.... Mut kaikkea hyvää sinulle silti
Ei se nyt pienempi voi olla kuin kelan maksama summa. Eikös se ole jo jotain 140€?
Mulla about samanikäiset lapset. Miehen nykyisistä tuloista en tiedä, lienee aika hyvät. Maksaa vähän alle kolmesataa lapsista yhteensä.