paljonko maksaisit teetetystä ruokapöydästä?
Meidän on tarkoitus teettää suuri ruokapöytä, n. 100x240cm ja hankkeeseen on varattu 1500€. Onko kukaan koskaan teettänyt puusepällä huonekaluja? Pöydän täytyisi olla koivua.
Kokemuksia pöydän teettämisen hinnoista?
Kommentit (9)
no ei ole essestä kyllä enää mitään jäljellä.
Kiitos hyvistä vastauksista!
Ajattelin ottaa yhteyttä myös tuonne keinuvilleen koska värivalikoima ja hinta vaikutti hyvältä!
-ap
Me ollaan Etelä-Pohjanmaalta ja myöskin ruvettu pyytämään tarjouksia ruokapöydistä kun koko ruokaryhmä pitäisi laittaa uusiksi... Haluamme ihan perinteisen mutta sellaista kokoa ei tunnu löytyvän mistään. Olemme käyneet muutamissa liikkeissä ja esim virolaisista ryhmistä harvoin saa omilla mitoilla (ja haluaisimme kyllä panostaa laatuun ja kotimaisuuteen) ja jos jostain jotain saa niin hinta alkaa melkein kakkosella ja lisänä on kolme numeroa.....
Ajattelimme jotain tälläistä kuvanmukaista (vain valkoisena ja harmaalla "huopakankaalla"verhoiltuna) http://www.keinuville.fi/yleismallisto/carmantti-tuolit-ja-charmi-poyta/25 Hintansa puolesta vaikuttaa tosi hyvältä ja kyselymme mukaan saamme helposti ja pikkurahalla pöydästä suuremman koon (niin ja ilman jatkopalaa).
Aiomme kyllä vielä kilpailuttaa muitakin vaihtoehtoja, mutta tuo on nyt tähän astisista paras :)
Teetä puuseppäkoulussa. Saat tuolla hinnalla.
Täältä voit käydä katsomassa vähän osviittaa:
http://www.solid.fi/hinnastot_pdf/Solid_ruokapoydat.pdf
Näyttäisi tuon kokoiset koivupöydät maksavan 2000-3000 euroa mallista riippuen ja tuokin on vuoden 2010 hinnasto.
Puualan artesaaniopiskelija tekee mielesin mukaisen ja tuolla hinnalla saa jo aika laadukkaasta materiaalistakin käsittääkseni mitä nyt olen läheltä asiaa seurannut.
No oli kyllä kalliita noi solidin pöydät!
Kyllä 2500e pitäis mun mielestä saada laadukas pöytä johon kuuluu tuolitkin!
Ja sekin on periaatteessa paljon kun nykyään ihmiset ostaa jostain hukkapuusta tehtyä shaibea ja ryhmä ei saa maksaa 400e enempää..
Muutama vuosi sitten teetin Vepsäläisen kautta juuri oikeankokoisen ruokapöydän (neljälle henkilölle, ja jatkopala vielä lisäksi kahdelle lisää). Mallisto oli Esse, joka oli ainakin silloin pohjanmaalainen firma. Jatkomekanismi laadukas metallikiskoinen systeemi.
Eli siis Essen ruokapöytä, mutta kun ei ollut sopivankokoinen, niin muunnettiin mittoja sopivaksi. Täysipuinen, koivua ja petsattu. Hinta oli muistaakseni tonnin huitteilla. Mittojen muuntaminen oli ehkä +10% päälle.
Joku tuttava teetti ihan normaalin kokoisen, jonku 160cm tms ja se oli ainakin lähemmäs pari tonnia. tämä siis pääkaupunkiseudulla..