Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Anonyymit Shoppailuholistit / Tarvitsen apua, mutta järkipuhe ei tehoa

Vierailija
05.08.2020 |

Olen shopaholic.Toistaiseksi mikään ei ole auttanut tästä riippuvuudesta irti pääsyyn.

-En kadu mitään ostoksiani, sillä en osta kuin hyvää laatua ja sitä mitä tarvitsen. Luonnollisesti osaan perustella itselleni hyvin miksi tarvitsen sitä ja tätä ja juuri nyt. Saan tavaroista, vaatteista jne. aidosti iloa. En siis kadu ostoksiani. Ikinä.

-Luottokortti velkaa on vaikka kuinka. Sekään ei herätä. Ei korkojen laskeminen, ei mikään. Maksan vähimmäismäärän aina tuplasti, mutta teen aina myös lisää velkaa.

-Haluaisin päästä taloudellisesti tolpilleni, mutta se tuntuu olevan mahdotonta. En saa säästetyistä rahoista samanlaista tyydytystä kuin mitä saan ostaessani.

Mikä avuksi? Olisiko mitään tukiryhmää? Ihan oikeasti siis. Järkipuhe ei auta, ymmärrän kyllä järkiselitykset, mutta ne eivät auta. Tarvitsen jotain muuta.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
05.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

oisko kyse tunne-shoppaamisesta?

Vierailija
2/5 |
05.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Adblock, poista sivuhistoriasta kaikki kaupat joissa tykkäät shopata, niin ei tule ärsykkeitä. Keksi joku korvaava toiminto sitä varten kun tulee sellainen tylsä hetki jolloin normaalisti alkaisit selata verkkokauppojen tarjontaa.

Siirrä pankkitililtä säästötilille kaikki peruskulutuksen ylittävä rahamäärä ja laita luottokortille todella pieni raja, päätä että saat käyttää vaikka 100 euroa turhuuksiin per kuukausi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
05.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Korvaatko ostamisella jotain puuttuvaa osaa elämästäsi? Itselleni syöminen oli puuttuva ystävä, kunnes olin sen verran ylipainoinen että tajusin vaarantavani terveyteni. Sain mässäilyn lopetettua ja nykyään syön normaalisti. Olo ei voisi olla parempi, eikä todellakaan ole ylensyömistä ikävä. Olisiko ylenkuluttamisessa vähän samasta asiasta kyse?

Vierailija
4/5 |
05.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

oletko hyvätuloinen köyhä? 

Vierailija
5/5 |
05.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

up