Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Hälytysjärjestelmäkauppiaat

AP
04.08.2020 |

Muistuipa juuri mieleeni tapaus muutaman vuoden takaa, kun liiketilaani murtauduttiin. Rosvo ei ollut vienyt mitään muuta kuin pienen ja aikalailla tyhjän rahalippaan. Tyrkyllä olisi ollut mm. läppäri ja muuta pöllimisen arvoista. Mitään ei oltu rikottu tai pengottu.

Tuosta murrosta meni vain muutama päivä, kun herra hälytysjärjestelmäkauppias saapui kaupittelemaan järjestelmäänsä. Hassu sattuma, ajattelin. Ei tehty kauppoja, eikä murtojakaan enää tapahtunut.

Luin juuri Facessa, kuinka erään ihmisen kotiin oli murtauduttu ja kappas kappas - järjestelmäkauppaa oltiin tultu hieromaan hetimiten perään!

Mikä juttu tämä on? Onko muille käynyt näin tai oletteko kuulleet vastaavaa? Onko turva-alan firmoilla tapana tehdä kuutamokeikkaa saadakseen enemmän asiakkaita?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
04.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juuri näin toimitaan. Useinhan murroista maknutaan paikallislehdessa tai juttu kulkee muuten vaan. Meilläpäin murtauduttiin yhteen ok-taloon ja heti sen jälkeen koko kaupungiosaa vainosi kauppamiehet. Ei silti, ei järjestelmä hullumpi ole, puhelimeen tulee kätevästi ilmoitus kkn lapsi tulee ja lähtee

Vierailija
2/5 |
04.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hälytysjärjestelmästä ei ole juuri mitään hyötyä, koska poliisi ei reagoi hälytyksiin. Yli 95% hälytyksistä on vääriä, joten poliisilla on aina jotain kiireellisempää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
04.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei hälytys poliisille mene vaan firman valvontakeskukseen

Vierailija
4/5 |
04.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Putkimiina on paras väline murtovarkaita vastaan.

Vierailija
5/5 |
04.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Asun rauhallisella alueella. Satunnaisia murtomiehiä suurempana riskinä pitäisin sitä, että jonkun hälytinfirman työntekijöillä olisi kaikilla pääsy meille. Varmaan näkevät myös, miten järjestelmää on käytetty, ts. onko ketään kotona... Tuonnehan kannattaa rikollisiksi haikailevien hakea töihin ja tehdä vaikka yhdessä päivässä mahdollisimman monta keikkaa ennen pakoa johonkin halpamaahan.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä viisi yksi