AIDSin viimeinen vaihe
Nykyään on harvinaista, että HIV kehittyy AIDSiksi. Mutta joskus kuitenkin käy noinkin, esimerkiksi kehitysmaissa. Oletteko koskaan tunteneet henkilön jolla oli HIV mutta jolla HIV muuttui AIDSiksi ja joka kuoli siihen? Miten oireili AIDSin viimeinen vaihe hänellä? Tiedättekö muita tapausesimerkkejä, esim Venäjällä onko ollut teidän tiedossa HIV-tapauksia?
Kommentit (24)
Tietyt syövät ovat myös usein loppuvaiheen aids-potilaiden riesana. Ja kyllä Suomessakin kuolee vielä ihmisiä ihan siihen aidsiin. Ei lääkkeet kaikkiin tapauksiin tehoa ja toisaalta kaikki eivät ymmärrä hakeutua hoitoon ajoissa. Tänä vuonnakin tähän mennessä jo 2 aidsiin kuollutta. Hiv-positiivisia on kuollut yli 10 tänä vuonna tähän mennessä.
Tunsin ihmisen joka kuoli aidsiin. Ja siinä lopussa oli kaikenlaista sairautta ja syöpä joka levisi ja lopuksi levisi selkäytimeenkin. Laihtui aivan älyttömän paljon jo aiemmin. ei halunnut lääkettä koska tauti oli niin suuri järkytys. Harkitsi jopa itsemurhaa. Sairaus tarttui yhdenyön suhteesta kondomin hajotessa. :(
Onpa kumma etten tunne ketään satunnaisesta suhteesta tartuntaa saanutta, vaikka vuosia olen asian kanssa ollut tekemisissä. Yleensä tarvitaan pikäaikainen altistus ja/tai joku muu tartuntaa edesauttava esim.toinen sukupuolitauti.
[quote author="Vierailija" time="15.07.2013 klo 12:27"]
Onpa kumma etten tunne ketään satunnaisesta suhteesta tartuntaa saanutta, vaikka vuosia olen asian kanssa ollut tekemisissä. Yleensä tarvitaan pikäaikainen altistus ja/tai joku muu tartuntaa edesauttava esim.toinen sukupuolitauti.
[/quote]
Minä taas tunnen vain yhden hiv-positiivisen. Hän sai tartunnan muutaman kuukauden kestäneen suhteen aikana tyttöystävältään, vaikka käyttivät kondomia.
Tilastojen perusteella näyttää siltä, että heteroseksistä tartunnan saaneiden miesten lukumäärät ovat vuosittain moninkertaisia naisiin verrattuna. Tulee kyllä mieleen, että tartunnat ovat ulkomailta tai prostituoiduilta saatuja, eli tod. näk. satunnaisista suhteista. Vai tarttuuko miehiin helpommin?
Tai sitten ulkomaalaiselta tyttöystävältä tai jonkun muun sukupuolitaudin kanssa.
Niinpä. Miehen riski saada tartunta on 1/1000 niin voidaan kysyä mitä ne siellä ulkomailla tekevät.
[quote author="Vierailija" time="15.07.2013 klo 12:43"]
Tai sitten ulkomaalaiselta tyttöystävältä tai jonkun muun sukupuolitaudin kanssa.
[/quote]
Niin, jos tyttöystävät eivät asu Suomessa (tilastossa on kaikki Suomessa diagnosoidut tapaukset) Tai sitten naiset sairastavat hiviä tietämättään. Toisaalta voisi kuvitella, että jos mies saadiagnoosin, hän informoisi henkilöitä, joilta on mahdollisesti tartunnan saanut.
Tilastoja tutkaillessa huomasin, että tänä vuonna on kaksi vauvaa saanut tartunnan äidiltään, suomessa siis. Tuntuu aika suurelta lukemalta, hiv-positiivisia synnyttäjiä ei varmaan kovin paljon kuitenkaan ole.
Ne lapset ovat saaneet tartunnan todennäköisesti ulkomailla ja tartunta todettu Suomessa. lääkityksellä voidanäette estää lähes sataprosenttisesti tartuntäidistä sikiön ja kaikki odottavat äidit testataan Suomessa.
Minuakin kiinnostaisi tunteeko kukaan ketään kellä on nimenomaan aids? Tai kuollut aidsiin?
Kyllähän SUOMESSA JOKA VUOSI todetaan aids-vaiheisia tartuntoja. Itseasiassa kolmasosa todetuista tartunnoista on vaiheessa, jossa ne olisivat tarvinneet hoitoa vuosia sitten. Tämä, koska ihmiset eivät hakeudu testeihin.
Suomessa arvioidaan olevan yli 1000 ihmistä, jotka kantavat hiviä tietämättään. Monet hakeutuvat vasta oireiden alettua testeihin, ja silloinhan virus on jo siirtynyt aids-vaiheeseen. 2000-luvulla useita on myös kuollut aidsiin.
Hiv on poikkeuksellisen helposti tarttuva virus tämä vain tiedoksi niille jotka luulevat päinvastaista. Suomessakin on ollut näitä tuomittuja hiv-tartuttajia, jotka olivat tartuttaneet hivin yhdellä yhdyntäkerralla.
Itse kannan suosiolla neitsyyden, kuin pelottavan Aidsin.
T:mies30v
Tunsin narkomaanin, joka ei käynyt testeissä eikä tiennyt tartunnasta, hän hakeutui hoitoon vasta, kun oli jo hyvin huonossa kunnossa (aidsin takia). Kuolema tuli alle vuodessa, kuoli imusolmukesyöpään.
Tartunta oli vuosia vanha, ja tämä mies oli saanut lapsen siinä välissä. Lapsi ja hänen äitinsä eivät saaneet tartuntaa.
Aids on immuunipuutostila. Silloin kaikki sairaudet ovat vaaraksi. Eli jonkun tartuttama flunssa on hengenvaarallinen. Tai eilinen salaatti tms. Yleensä aidspotilas kuolee johonkin oheistautiin, ei aidsiin. Aids voi, kyllä näivettää ihmisen ja hän kuolee rasvanpuutteeseen. Ennen "taudin löytymistä" sitä kutsuttiin näivetystaudiksi.