Miksi lapsen saaminen ei yhtään vähennä miesten videopelien pelaamista?
Olen aina jotenkin kuvitellut että kun saa perheenlisäystä niin elämä jotenkin muuttuu mutta perheelliset miehet, jopa ihan pienten lasten isät notkuu vain onlinessa 24/7.
Kommentit (13)
Kyllä minä käytännössä lopetin.
Saisin toki pelata jos haluaisin. Pelaan joskus lasten kanssa.
Aikuisillakin on eri kehitystasoja, suurin osa ei koskaan saavuta niitä korkeimpia.
Riippuvuudet ei parane sillä, että saadaan lapsia.
No jos pelaamisesta pitää niin miksi sen lopettaisi kun tulee lapsia? Minä lopetin naisena koska pelaaminen ahdisti ja pelasin liikaa. Tuntikausia paikallaan ei ole ihmiselle luontaista.
En ole käytännössä pelannut mitään sitten sen kun olin 22 vuotta. Muistanu kun esikoistyttö tuli koulusta kotiin ehkä 3 luokalla. Heillä oli ollut joku asiantuntija kertomassa pelaamisen vaaroista tjsp ja oli kysynyt käsi ylös kenen vanhemmat pelaa ja tyttö olis sanonut että hän oli ainoa luokassa joka ei viitannut.
Myöhemmin tuli poika ja hänen kanssaan olen Fifaa/Änäriä pleikalla pelannut. Ihan kivaa isä/poika toimintaa mutta ei kyllä noin muuten kiinnosta yhtään.
Ikävuodet 8-15 pelasin paljon, sitten tuli muut prioriteetit.
M47
Vierailija kirjoitti:
Miksi pitäisi? Ei se munkaan videopelien pelaamista vähentänyt, vaikka olen nainen. En kyllä tunne ketään, jotka pelaa 24/7. Tai edes läheskään koko valveillaoloaikaa.
Naiset eivät pelaa eivätkä peleistä mitään ymmärrä. Nainen aikuistuu, mutta mies on vielä viisikymppisenä pelaava teini.
Koska vastuuta itsestä ja varsinkaan perheestä ei ole koskaan otettu. Ensin sen kantaa äiti ja sitten puoliso. Siis jos pelaaminen on tunteja päivässä.
Naiset eivät pelaa eivätkä peleistä mitään ymmärrä.
Voin pelata pleikkaa kuulokkeet päässä ja jalalla keinuttaa vauvan kehtoa 👍
Miesten?
Kyllä huolehtiva isä lastaan ja vaimoaan hoitaa.
Ehkä ne pelit kannattaa lopettaa tai niitä vähentää jo raskausaikana. Kyllä se odottava äiti tarvitsee huolenpitoa.
Ja on paljon juttuja, joita pitää hoitaa ennen lapsen syntymääkin. Hommia riittää kyllä kummallekin vanhemmalle.
Voin sanoa, että olen ymmärtänyt itse minkälaisen kultakimpaleen sain puolisokseni. Hän on kyllä minua auttanut ja hoitanut, kun on huomannut, että olen kovilla. Halunnut suojella. On ollut aina luotettava.
Meillä on sellainen symbioosi, että hoidamme asioita yhdessä, ja hoidamme perhettämme yhdessä, ja autamme toisiamme.
Aikuinen mies joka ei ole teini-iästä kasvanut jättänyt lapsuuden pelejään taakseen tuskin kasvattaa lapsiaan vastuullisesti. Turha kitistä jos itse menit miehen valitsemaan jota ei aikuistuminen tai vastuunotto kiinnosta. Kannattaa ehkä tehdä rajumpi ratkaisu ja myydä miehen pelikoneet pois hänen ollessaan töissä, ehkä hän silloin tajuaa miten vastuullisen, perheellisen aikuisen kuuluu toimia.
Miksi pitäisi? Ei se munkaan videopelien pelaamista vähentänyt, vaikka olen nainen. En kyllä tunne ketään, jotka pelaa 24/7. Tai edes läheskään koko valveillaoloaikaa.