Mitä kannattaisi tehdä?
Vikko yhteistä lomaa takana ja rakas vaimoni alkaa nyppiä todenteolla. Ei ole tehnyt mitään yhdessä kolmivuotiaan tyttäremme kanssa paitsi käynyt lyhyesti poimimassa kukkia. Tyttäremme kuulemma halusi pian kotiin kun alkoi sataa, vaikka pilviä ei näkynyt missään.
Alkaa tuntua ihan yksinhuoltajaisältä. Tyttäremme turvaa koko ajan minuun ja haluaa koko ajan tietää missä olen. Äidistään ei niinkään ole kiinnostunut. Äidillä on sitten aikaa nyppiä kulmakarvoja ja huolehtia ulkonäöstään. Joka päivä pitää meikata ja huolehtia vaatteista vaikka mökillä ollaan. Ja kolme kertaa on jo imuroitu. Täydessä tällingissä tehdään pihahommiakin, pensaita leikataan timanttikorut kaulassa. Tyttärelle sitten äksyillään, jos häiritsee näitä imurointi- yms. nysväyshommia.
Alkaa tuntua, että puoliso on irvikuva siitä mihin rakastuin.
Onko kokemusta vastaavasta ja vieläkö tästä selvitään? Ero alkaa houkuttaa todella paljon... Vähän nihkeää on ollut jo pidempään, nyt vain kärjistyy kun joudutaan olemaan koko ajan yhdessä.
Jontteri76
Kommentit (2)
Pitäisiköhän sun puhua vaimollesi sen sijaan että nariset täällä?
Lopeta nyt hyvä mies sanomasta vaimoasi äidiksi.