Voiko ihmisen kehonkuva vääristyä näin?
Vai missä vika?
Painoni on pudonnut viimeisen kolmen kuuukauden aikana 10kg, mutta peilissä näen yhtä ison tai jopa entistä lihavemman itseni.
Kommentit (8)
Kannattaa ottaa valokuvia säännöllisin väliajoin. Kokovartalokuvat ovat parhaita. Niistä voit nähdä, kuinka vartalosi kaventuu vähitellen.
Muutenkin itsensä valokuvaaminen on hyvää itseterapointia, kun rupeaa luulemaan itseään rumaksi. :)
10 kiloa kolmessa kuukaudessa on aika paljon yhdellä kertaa. Miksi painosi on pudonnut noin rajusti noin lyhyen ajan kuluessa?
Onko mieleesi tullut, että sinulla voisi olla anoreksia?
Mitä varhaisemmassa vaiheessa anoreksia hoidetaan, sitä paremmat paranemismahdollisuudet. Siksi sinun kannattaa vakavasti harkita lääkärillä käymistä.
Mä pudotin aikanaan 5kk:ssa painonvartijoilla 16kg (72-56kg). Tosi pitkään raahasin sovituskoppiin L-koon vaatteita ja yllätyin täydellisesti kerta toisensa jälkeen kun S tai jopa XS sujahti päälle.
Valokuvissa ihmettelin, kun olin varma että olin ollut kuvassa mukana, mutta en löytänyt itseäni. Ennen kuin äkkäsin, että olin se porukan laihin, joka kaiken lisäksi hymyili leveämmin kuin koskaan aikaisemmin.
Mun läski haamu seikkaili mukana aika pitkään ja joku puhui, että sä olet niin pieni ja laiha ja mietin että onko toi nyt seonnut vai kenestä se puhuu :)
Kyllä se siitä.
Ap tässä.
Kun katson peiliin, näen siltä lihavan möhköfantin. En näe minkäänlaista muutosta talven +10kg-painoon. Näytän mielestäni jopa isommalta kuin silloin.
Se on kumma miten se mieli tekee tepposen. Itse painen 47kg ja näen peilissä aina armottoman läskin vaikka järki kuinka sanoo että olet laiha. Mua on koko lapsuuden ajan sanottu pyöreäksi, niin luulen, että tämä juontaa juurensa sinne lapsuuteen
Sama vika rahikaisella! Tosin mulla oli yläasteella syömishäiriö, alkoi silloin kun olin lievästi alipainoinen terkkarin tarkastuksella, mutta muut haukkui muo läskiks. Sen jälkeen en ole nähnyt itseäni hoikkana vaan möhköfanttina, törkeän lihavana ihrakasana, jota kukaan ei voi rakastaa. Vieläkin olen sitä mieltä, että naisen kropan kuuluu olla sellainen, että luut näkyy...
Tästäkö se johtuukin, että mun laiharit menee pieleen.. katson peilistä kuvaani 5kg jälkeen ja mitään muutosta en huomaa. Sitten palaan aiempiin tapoihini 'kun ei tästä ole mitään hyötyä'.
Nyt olen menossa opiskelemaan ja haaveilen saavani niskaotteen itsestäni koulun lähellä olevalla salilla. Jos vaikka jouluun mennessä sulais ämpärillinen rasvaa.
Tuo on tosi tavallista, että kehonkuva ei muutu painon putoamisen myötä. Kyllä se sieltä aikanaan perässä tulee...