Miten miehen 9v poika on voinut suorittaa uima maisterin tittelin
Kun polskuttaa vedessä koiraa. Ennen kyllä vaadittiin paljon enemmän kun minun kaverini aikoinaan oli suorittamassa uima maisterin tutkintoa. Piti hypätä pää edellä 5 stä metristä ja sukeltaa esineitä 4 metristä. Sen mitä miehen pojan kanssa ollaan uimassa oltu niin aika arka on vedessä. Yksin ei veteen uskalla mennä järvessäkään.
Kommentit (3)
Jos standardit vastaa samoja keskiarvoja kuin silloin. Ennen uitiin kilometrikaupalla (oikeasti), vaikka kaverin mökille ja takaisin. Tms. Oltiin kesä uimassa, koska ei ollut muuta tekemistä. Sukelleltiin jonkun aikuisen korvakorua etsien. Hypättiin tornista, koska se oli vaihtelua. Pikkuhiljaa tottui hyppimään korkeammalta ja korkeammalta kaikista aremmatkin. Siihen nähden 100 metriä uintia oli naurettavaa.
En muista kuinka pitkä matka piti uida. Sen muistan, että en tajunnut ottaa löysiä vaatteita testiin, vaan tiukat farkut ja ne piti vedessä riisua. Pusero ja kumisaappaat oli helppo, mutta tiukat farkut oli kauhean vaikea riisua.
Puhun siis uimamerkkien suorittamisesta. Siinä piti riisua vaatteet syvässä vedessä. Ai niin ja pelastaa toinen eli uida aika pitkä matka toista kuljettaen.
Joku uinnin harrastemerkki? Maisterissa eri uintilajeja 100 m ja syvyyssukellusta (esineiden noutoa pohjasta)