Miten vaihdan parisuhde tilanteeni FB:ssä ilman ilmoitusta muille?
Niin. Facessa kun ilmoittaa olevansa parisuhteessa niin kavereiden etusivulle tulee siitä ilmoitus. Taitaa nykyään olla jotenkin seuraavan lainen: xxxx xxxxx lisäsi aikajanalleen tapahtuman: parisuhteessa. Ja jos en väärin o käsittäny,niin ne joille oot merkattuna läheiseksi kaveriksi,lähtee siitä erillinen ilmoitus.
Älkää kysykö miksi,mut haluan muuttaa statuksen niin ettei siitä ilmoiteta,mut et se kuitenkin näkyy profiiliani katsottaessa. Miten sen siis saa vaihdettua ilman mitään ilmotuksia?? Pitääkö asetuksista muuttaa jotain?
Kommentit (21)
Oon harkinnu samaa,mut toimiikohan tuo? Tuliko sulle kyselyjä,tykkäyksiä tai muuta kun vaihdoit julkiseksi?
Aa sori luin väärin! Luin et olit sen jo vaihtanu julkiseks=)
Ap
[quote author="Vierailija" time="02.07.2013 klo 11:02"]
Aa sori luin väärin! Luin et olit sen jo vaihtanu julkiseks=)
Ap
[/quote]
En oo vielä "julkistanut", joten en uskalla luvata, että toimiiko. :/
laitat sen näkymään vain itsellesi ja sitten poistat aikajanallesi tulleen ilmoituksen. sen jälkeen se näkyy profiilissasi (vasen yläkulma) mutta ilmoitusta ei enää ole. voit myöhemmin vaihtaa julkiseksi. en usko että tossa tilanteessa enää lähtee mitään ilmotusta jos tapahtumaa ei enää edes ole aikajanalla
Voi on teillä ongelmat, menkää hoitoon.
Testasin tota ja ainakin mulla lähti kavereille ilmoitus, kun vaihdoin tilan näkymään kaikille.
Tosin en tehnyt tota, että poistin aikajanalle/news feediin tulleen ilmoituksen.. Se ois ehkä auttanut
Kiitos neuvosta,6! =)
7, jos tietäisit mikä on tilanne mun kohdalla tähän 'ongelmaan' liittyen,olisit hiljaa.
Ap
[quote author="Vierailija" time="02.07.2013 klo 11:10"]
Voi on teillä ongelmat, menkää hoitoon.
[/quote]
Kaltaisesi tuntemattomille anonyymina puskistahuutelevalle se hoitokeikka taitaisi olla ihan oikeasti tarpeen... Iloa vaan sinunkin päivääsi.
Mä taaskin olen ollut jo iät ajat parisuhteessa, mutta en sitä facebookissa julkaissut, kun ajattelin, ettei asia kenellekään kuulu, paitsi niille joille kerron ihan kasvotusten. Nyt tuntuu vähän hölmöltä, että asiasta ei ole mitään mainintaa, mutta ystävissäni on paljon ihmisiä, joita en ole aikoihin nähnyt ja he varmaan luulisivat, että parisuhde on uusi juttu, jos sen nyt jälkikäteen "julkaisisin". Siispä en ole viitsinyt tehdä asialle mitään. Parempi kun jättää koko facebookin omaan arvoonsa.
[quote author="Vierailija" time="02.07.2013 klo 11:14"]
Tosin en tehnyt tota, että poistin aikajanalle/news feediin tulleen ilmoituksen.. Se ois ehkä auttanut
[/quote]
joo se pitää totta kai tehdä. niin että se parisuhde näkyy vain siellä perustiedoissa, mutta ei aikajanalla.
Piilota status muilta. Näin on selkeintä. Ei sitä tarvitse pitää näkyvissä, jos se tuottaa sinulle ikäviä tuntemuksia. Omaan profiiliini en ole statusta laittanut näkyviin koskaan. En ole pitänyt tietoa tarpeellisena juuri Facebookissa. En ole nimittäin kalastelemassa sieltä itselleni seuraa vaan muissa merkeissä.
siis ihan totta.. ihanko oikeasti muutkin kuin teinit ja parikymppiset laittavat näitä parisuhdetiloja faceen? Enkä tarkoita nyt mitään jatkuvaa ja vaihtuvaa päivitystä vaan ihan sitä, että sinne tietoihin ylipäänsä kirjaa parisuhdetilanteensa.
Itse vaihdoin sen tosi myöhään yöllä ja deletoin sen ilmoituksen heti kun ilmestyi seinälleni.
[quote author="Vierailija" time="02.07.2013 klo 13:57"]
siis ihan totta.. ihanko oikeasti muutkin kuin teinit ja parikymppiset laittavat näitä parisuhdetiloja faceen? Enkä tarkoita nyt mitään jatkuvaa ja vaihtuvaa päivitystä vaan ihan sitä, että sinne tietoihin ylipäänsä kirjaa parisuhdetilanteensa.
[/quote]
no miksei? kyllähän siellä muitakin tietoja kerrotaan, joten miksei parisuhdetilanne? mä olin ehtinyt seurustella jonkin aikaa enkä laittanut asiasta mitään facebookiin (koska ei siellä aikaisemminkaan lukenut että olin sinkku), mutta jossain vaiheessa kävi niin että tutuntutut ja jotkut kaukaisemmatkin tuttavuudet pyysivät facebookin kautta treffeille yms., joten koin paremmaksi päivittää tilanteen facebookiinkin. eihän se nyt suuri vaiva ollut sanoa ei, mutta helpompaa kuitenkin ettei tällaisia yhteydenottoja tule ollenkaan.
Entäpä jos vuonna 2007 on sen parisuhdetilanteen sinne fb:hen laittanut, ja nyt tulee ero? Vieläkö on lapsellista? Pitäisikö sitä parisuhdetta siellä roikuttaa? Jos poistaa koko parisuhdestatuksen sieltä (ei siis pelkästään vaihda tilaksi "sinkku" vaan poistaa kaikki tiedot parisuhteesta), siitäkin tulee aikajanalle ilmoitus ja ihmisiltä kyselyjä.
Eli ap: minä tein noin että yömyöhään kun tiesin ettei ole montaa katsojaa, otin koko parisuhdetiedon pois ja poistin siitä tehdyn uutisen heti. Ei tullut kyselyjä. Veikkaan että tuo yksityistäminen auttaisi vielä paremmin.
Jos joku poistaa sen pitkään Facessa olleen statuksensa parisuhteessa käyttäjän X kanssa, niin voiko siitä päätellä että henkilö olisi nyt sinkku?
Miksi muuten haluaisi poistaa sellaisen tiedon yhtäkkiä, jollei ole eronnut...
Vierailija kirjoitti:
Kiitos neuvosta,6! =)
7, jos tietäisit mikä on tilanne mun kohdalla tähän 'ongelmaan' liittyen,olisit hiljaa.Ap
eli olet parisuhteessa just eroneen kanssa, salasuhteenne alkoi jo kun mies oli vaimonsa kanssa yhdessä
Poistamalla sen?
Minäkään en näe yhtä ainutta oikeaa syytä ilmoitella Facebookille (sillehän sinä sen ilmoituksen teet) parisuhteistani. Varmaan ihastuksellesi selviää tilanteesi muutenkin ja exille voi toitottaa asian muutenkin kuin Facebookin suhdestatuksen kautta. Sitten tilanne vasta epämiellyttävä onkin jos tulee äkkikäännöksiä suhdestatukseen. Aina pitää kuuluttaa koko maailmalle tai tieto näkyy väärin, voi voi.
Ja jos sen poistaa aikajanaltaan niin kyllä se näkyy silti muille ilmoitusten kautta, tiedoksi.
Mä muutin sen niin, ettei tila näy kuin itselleni. Jos tuon muutan myöhemmin julkiseksi, ehkä siitä ei mene eri ilmoitusta kontakteilleni?