Onko Helsinki nykyään oikeasti niin kamala paikka asua?
Kommentit (84)
No aika monessa paikassa seuraavat 5 v ratikkatyömaa. Se ei ole kivaa.
Olisin valmis julistamaan koko pk-seudun persu no-go zoneksi.
Koska kallista asuminen. Muuten ei.
Astuu ulos ovesta, on kuin olisi 24/7 tivolissa.
Ei ihme, että heseläiset kaipaavat pohjimmiltaan maaseudun rauhaa.
On hyvä paikka. On museoita ja näyttelyitä.
Ei ole, jos olet normaali, pidät kauniista kaupungista, merestä ja kulttuurista.
Viimeksi, kun kävin niin sai pelätä lähijunassa päihtyneitä ihmisiä.
Asun Pohjoisessa meren ja luonnon äärellä. Kontrasti iso.
Helsingissä on todella monenlaisia alueita. Joillakin alueilla on hyvä asua, joillakin ei. Mutta ei kai se nyt voi olla yllätys, että isossa kaupungissa on kaikenlaista?
Vierailija kirjoitti:
On hyvä paikka. On museoita ja näyttelyitä.
Taululle kustu piirros ja lapsille tarkoitettu dinosaurus näyttely?
Vierailija kirjoitti:
Astuu ulos ovesta, on kuin olisi 24/7 tivolissa.
Ei ihme, että heseläiset kaipaavat pohjimmiltaan maaseudun rauhaa.
Tuskin olet Helsingissä käynytkään. Ei koko Helsinki ole keskustaa. Monilla on näkymät kauniiseen puistoon tai metsään. Mikä tivoli se on?
Vierailija kirjoitti:
Koska kallista asuminen. Muuten ei.
Moni kokee, että Helsingin metropolialueella ainakin rahalle saa vastinetta. Ei välttämättä juuri Helsingissä aina saa, koska se on tosi jakautunutta, pitäisi olla joko erittäin varakas tai sitten niin köyhä että Kela maksaa.
Vierailija kirjoitti:
Viimeksi, kun kävin niin sai pelätä lähijunassa päihtyneitä ihmisiä.
Asun Pohjoisessa meren ja luonnon äärellä. Kontrasti iso.
Äh, en asuisi Pohjoisessa. Meillä on kesämökki siellä, kakkosasunto. Se riittää. Pohjoisen kesäkin on yli kuukauden lyhyempi kuin Etelä-Suomessa.
Veikkaan olevani koko talomme ainoa syntyperäinen. Pohjalaisia Helsingissä on niin paljon että päät kolisee yhteen. P-Karjalaisia aika vähän. Joka hemmetin rapussa on nykyään joku pohjalainen, joka käyttäytyy kuin asuisi yhä Pohjanmaalla.
No onhan tämä. Ihmisille pitää järjestää koko ajan jotain sirkushupeja, että täällä viihtyvät. Pitää olla baareja, kahviloita, elämysareenoita yms. jonninjoutavaa. Pitää olla jatkuvasti uusia ravintoloita tarjolla, koska elämän jännittävimmäksi asiaksi on muodostunut kampasimpukoiden maun vertailu. Eikä niistä ravintoloista edes mitään saa suomeksi tilattua.
Taivaalla ei näy tähtiä, kun on valosaastetta. Meressä on levää, juomavesi pitää raahata yli sadan kilometrin päästä ja ainoa luontokohde lähellä, Nuuksio, on niin täynnä ihmisiä, että sielläkin meinaa tappelu tulla. Kaikilla pitää olla kesämökki Savossa, että pää kestää taas yhden uuden vuoden.
Joukkoliikennettäkin pitää rakentaa ylettömästi, kun on liikaa ihmisiä ja liian pitkät matkat paikasta toiseen. Siitä huolimatta jokaisessa perheessä pitää olla kaksi autoa, koska lapsen jäähallille on 20km matkaa kotiovelta. Eihän täällä ole mitään ulkoilumahdollisuuksia lapsille. Pitää mennä kopista koppiin viettämään vapaa-aikaa sisälle, matkat on pitkiä.
Puolet vuodesta on kauhean synkkää, kun talvea ei ole. Kesällä taas maisemat koostuu betonista, asfaltista ja kivestä.
Ihan kauhea läävä. Onneksi ensi kuussa päästään takaisin Pohjois-Savoon. Siellä on kaikki tarpeellinen heti kotiovella. Olipa virheliike, mutta niitä tulee elämässä.
Vierailija kirjoitti:
On hyvä paikka. On museoita ja näyttelyitä.
Niissä ei niin usein tule käytyä, että sen takia pitäisi asua Helsingissä. Voi käydä museossa tai näyttelyssä, vaikka asuisi vähän kauempanakin. Ja onhan nitä hyvä näyttelyitä usein muuallakin, esim. Tampereella.
On, aivan hirveä paikka, ilmoita sinne afrikoihin myös ettei tänne kannata tulla!
ei ole persun paikka.