Jos töissä on kiire niin kuinka helposti
pystyt järjestämään niin että voit olla töissä myöhään? Minulla tämä ei onnistu mitenkään, lapset on haettava tarhasta. Ellen hae, mies räyhää miten hänen työpäivänsä on mennyt mönkään. Tätä saa kuulla päivästä toiseen.
Kommentit (12)
Minä olen itse yrittäjä, joten työt on tehtävä. Organisoin töitä sitten niin, että teen hankalimmat hommat silloin, kun lapset on hoidossa ja koulussa. Ja jos en kaikkea ehdi, niin sitten otan lapset mukaan. Jätän lasten kanssa tehtäväksi sellaisia juttuja, jotka onnistuvat niiden kanssakin, esim. autolla pitää käydä jossain, niin lapset voi hyvin olla kyydissä. Ja koululainen voi tietenkin olla jo jonkin aikaa yksin kotona, mutta yleensä sekin tulee mukaan, koska muutkin tulevat.
Onneksi lapset ovat kouluikäisiä. Meillä on määrättyjä töitä, jotka on pakko tehdä sille päivälle, muuten saatetaan tavata oikeudessa ja joutua maksamaan korvauksia. Pidän sitten vapaana jos ehdin.
En pysty mitenkään. Silloin kun lapset oli tarhaiässä, niin mies ne vei ja haki. Nyt kun ovat kouluiässä (ja lasten isäkin on poistunut kuvioista), ovat kahdestaan todella paljon kun minä olen niin paljon töissä.
Meillä sama kuin tuossa aiemmin... minä vien mies hakee. Mulla voi päivät venyä, miehellä loppuu aina just tassan 15.00. Ja jos mies meinaa jäädä joskus ylitöihin, sitä kysytään mun esimieheltä sopiiko :)
En mitenkään. Työt on tehtävä työaikana. Sitä paitsi perheelläkin on oikeus läsnäolevaan äitiin, työnantajan on järjestettävä resurssinsa uudelleen, jos ei selviä ilman mun ylitöitä.
Jatkan päivää kotona; työ tapahtuu läppärillä ja puhelimessa joten paikalla ei ole väliä. Saatko ylityökorvauksia? Voisitko palkata niillä jonkun hakemaan lapset pk:sta? Tai sitten kieltäydyt ylitöistä ellei TA maksa&järjestä sinulle lisä lastenhoitoa
Voisin helpostikin mutta en koskaan järjestä. Kakkonen on oikeassa: ei ole minun ongelmani, jos työnantaja ei ole palkannut tarpeeksi väkeä.
ei ole ongelmaa, mies hakee lapset tarhasta miutenki joka päivä. Minä vien ne.
En kauhean helposti, mutta välillä mies suostuu hakemaan lapset perjantaisin, mikä on meillä se kiireisin päivä. Minä jään oikein mielelläni ylitöihin ja pidän ne sitten pois arkivapaapäivinä kun on hiljaisempaa.
Teen ihan pakolliset työt loppuun ja haen lapsen hoidosta. Vähemmän pakolliset teen sitten vaikka siten, että menen seuraavana aamuna aikaisemmin.
Jos on työpari, yritän neuvotella hänen kanssaan, josko hän voisi tehdä työt loppuun yksin. Jos ei voi niin, sitten tehdään ne pakolliset ja palataan asiaan myöhemmin. Jos työparille sopii jäädä, hyvitän myöhemmin hänelle.
Jos en vaan yksinkertaisesti voi lähteä työstä pois ehtiäkseni hakea lapsi hoidosta ajoissa, soitan miehelleni tai isälleni, että jompi kumpi hakisi lapsen pois hoidosta.
Pahin tilanne on sitten se, että kukaan ei voi hakea lasta hoidosta ja minä olen töissä väkipakolla jumissa. Silloin lapsi joutuu olemaan hoidossa pitempään kuin hoitosopimuksessa on sovittu. Näin ei ole käynyt kuin kerran.
[quote author="Vierailija" time="22.06.2013 klo 22:14"]. Nyt kun ovat kouluiässä (ja lasten isäkin on poistunut kuvioista), ovat kahdestaan todella paljon kun minä olen niin paljon töissä.
[/quote]
Mitä teet työksesi? Kuinka pitkiä työpäiväsi ovat?