Ruohonleikkuusta juhannusaattona?
Mies meinaa mennä pihalle leikkaamaan ruohoa ja minun mielestäni juhannusaattona ei leikata ruohoa, sillä viereiset naapurit ovat kotona juhannuksenvietossa.
Mikä on etiketti?
Kommentit (17)
Onneksi on 2000 m² tontti ja peltoa hehtaareja ympärillä. Ei todellakaan naapurien tekemiset ja olemiset vaikuta.
ja tasan varmasti meillä mies leikkaa tänään nurmikon. Ihan sama mitä eläkeläiset naapureissa ajattelee. Eihän siihen nyt koko päivää mene, tunti korkeintaan.
Aion leikata tänään nurmikon ja ei ole missään laissa kielletty. Silloin leikataan, kun on aikaa.
Siitä vaan!
Eikö juhannuksen vietto ala vasta illalla?
Kyllä munkin mies leikkaa nurtsin tänään. Tunnin verran menee aikaa. Tontti vajaa 800m2. Meillä on sopuisaa naapureiden kanssa. Ei mekään nurista naapurille, joka sirkkelöi talven polttopuut. Mielummin leikattu nurtsi ja siisti piha, kuin joku romukasa ja risusavotta.
Juhannusaatto ei ole mikään pyhäpäivä. Äsken naapuri leikkasi nurmea ja mies aikoo kohta saman työn tehdä meidän pihassa. Sunnuntaisin tai juhannuspäivänä jäisi nurmikko leikkaamaatta.
Leikkaisin jos ei olisi jo leikattu. Just tamppasin mattoja. :-)
Meilläkin lähtee pörisemään nurmikonleikkuri ihan kohta. Aamupäivä on monella ollut kaupoissa työpäivä. Klo 18 jälkeen en enää ajaisi nurtsia.
Etiketistä en tiedä. Mutta meillä leikattiin nurmikkoa juuri pari tuntia sitten. Silloinhan se pitää leikata kun on sää sopiva ja ruoho pitkää.
Meillä leikataan tasan sillon kun on aikaa. Ollaanhan me sanomista saatu kum esim. Isoäidin nurmikko käyty leikkaamassa sunnuntai-iltana tai just juhannuksena yms mut hääki asuu reilu 100km päässä ni leikataan just sillo kun sinne muutenki mennään.. meitä ei häiritse muiden tekemiset niin oletan että itse voin tehdä yleishyödylliset pakolliset toimet sillon kun kerkiin.
Ihan varmasti menis mies leikkaamaan jos tarvihtis. Tai vaikka ihan itse menisin. Nyt on juhannus AATTO. Viettäkööt joku jo juhannusta jos haluaa, mutta kyllä voi vielä leikata ruohoa. Ihme nipo olet.
Suurin osa ihmisistä on päässyt mökeillensä juhannuksen viettoon vasta eilen illalla tai tänään aamulla. Pitäisikö sitten elellä pari päivää viidakon keskellä, ettei naapuri häiriintyisi? Tietenkään enää illalla ei leikata, sehän on selvä, mutten kyllä näe mitään syytä, miksei päivällä voisi tuntia leikata nurmikkoa.
Olen samaa mieltä kuin useimmat täällä eli juhannusaattona päivällä voi tehdä aivan normaaleja pihatöitä. Sitten illalla n. klo 18:n jälkeen ei ole sopivaa eikä yleensäkään pyhäpäivisin. Sunnuntai-iltana mielestäni voi hyvin jo taas leikata vaikka nurmikkoa; ehkä ei sentään sirkkeliä tms. käyttää!
Rivitalossa asuessa on kohteliasta vähän katsella aidan yli eli, jos naapurilla on vieraita pihalla, niin jättää äänekkäät hommat tuonnemmaksi.
Omakotialueellakin vähän kuulostellaan naapureita, jos on esim. rippijuhlat , niin sen mukaan hommaillaan, ei aleta aitaa rakentamaan juuri silloin.
Sehän on juurikin näin nykyisin. EI osata ajatella mitä naapurin juhlavieraat miettii asiasta - kuten nurmikon leikkuu "töiden jälkeen klo.18 juhannus aattona". Kahlaamalla varmasti pärjää nurmikon kanssa ettei tarvitse juhlioita häiritä, mutta näin monet ei nykyisin ajattele, ikävä kyllä. Tämä ajattelemattomuus ja minä minä toiminta on yleistynyt. Meillä mökkinaapuri päätti juhannuksena että,koko tontti on ajettava polttomoottori trimmerillä JUURI juhannuksena - kaikki varmasti kuulivat kuinka tekevä ihminen asuu naapurissa
Miksi täällä avataan ketjuja vuodelta 2013?
etiketistä en tiedä, mutta varsinkaan jos naapurit ovat jo aloittaneet juhannuksen vieton pihallaan en lähtisi nurtsia enää leikkaamaan. Vappuna olimme kyläilemässä (vapunpäivänä), istuimme kyläpaikan pihalla auringosta nauttien (pieni rivaripiha) ja grillailun merkeissä seurustellen niin aidan toisella puolella naapuri alkoi kunnostamaan aitaa yms sirkkelit sun muut koneet soi vaan. Se oli mielestäni tökeröyden huippu, näki meidät koko ajan siitä kahden metrin etäisyydeltä. Idiootteja kuitenkin riittää.