Miten saan 8v lopettamaan kiroilun?
Poika on ihan mahdoton. V- ja s-sanat tulee luontevasti etenki harmistuksen hetkinä. Hän on todella äkkipikainen ja temperamenttinen, että tilanteita tulee päivittäin. Olemme jutelleet, ettei se ole oikein eikä hyvä asia ja kiitelleet ja pienesti palkinneet kirosanattomia päiviä/tilanteita, joissa sanat on jääny sanomatta.
Kommentit (8)
:) juu kamalan kuulosta tuon ikäiseltäkin mutta vielä kamalampi on tää meidän kohta 3v uhmis joka kiroilee päivittäin.. enkä tiedä millä saisin sen loppumaan... Tietää että ne on rumia sanoja mutta silti niitä suusta pääsee.. kuten jos kiellän jotain niin olen tyhmä paska äiti.
Oletko kertonut mitä ne kirosanat tarkoittavat? Meillä se on hillinnyt mitä suurimmassa määrin kiroilua. Voisitte keksiä myös jonkin korvikesanan v-lle.
Tosin kunnon aresti/sanktio-käytäntökin voisi olla paikallan? Meillä lapsella yksi huono tapa melkein hävisi, kun joka kerta karjaisin hänelle asiasta. Sovimme siis ihan yhdessä tämän tavan hoitaa se. Oman kiroiluni sain aisoihin kun aloin maksaan viisi euroa joka kirosanasta sakkokassaan (ja saimme nopeasti kasaan rahat lintsin reissua varten - onneksi sitten loppui kirosanat, ei olisi kukkaro kestänyt kovin pitkään kiroilua).
Joka puolelta kuulee kiroilua niin paljon, että sen lopettaminen tuon ikäiseltä lienee aika hankalaa; varsinkin jos kaveripiirissä kiroillaan. Paras tapa vaikuttaa kielenkäyttöön on oma esimerkki. Lisäksi melko tehokas keino on se, kun asiasta joka kerta huomautetaan. Ainakin meillä tuo huomauttelu tehosi suht koht hyvin isompien lasten ollessa siinä kymmenen korvilla ja vähän yli, pienin lapsista ei kiroile ja huomauttaa meille jos ärräpää joskus pattitilanteessa lipsahtaa, normaalipuheessa emme viljele kirosanoja.
Rangaistusta vaan. Viikkoraha 10 senttiä pienemmäksi joka sanasta, 10 minuuttia vähemmän peli/tv-aikaa jne. Kummasti saa kitkettyä, mutta tod. näk. ei vaikuta kavereiden kanssa käytettävään kieleen, jos porukassa kaikki kovia kiroilemaan.
Minunkin 8v. lapseni on temperamentiltaan nopea ja äkkipikainen, mutta ei ole koskaan kiroillut. Huutaa kyllä, mutta ilman voimasanoja. Ei me aikuisetkaan kiroilla ja ilmeisesti ei ole kavereiltaan mallia saanut. Rankaisisin kyllä heti jokaisesta v*tusta.
8 vuotiaalla on varmaan viikkoraha.Jokaisesta v sanasta voisi vähentää vaikka 50c viikkorahasta ja päivä ilman v sanaa tuo 50c/euron takaisin.
Kuule, alat itse kiroilla niin pahasti kuin kidasta lähtee.
Mun isosiskon jo lähes aikuiset pojat eivät koskaan kiroile. Myös minun tytöt 8- ja 6-vuotiaat eivät kiroile kun heidän mukaansa se kuulostaa niin pahalta.
Tai sitten voit alkaa kikkailla viikkorahojen kanssa tai muuta yhtä työlästä. Voin vain kokemuksesta kertoa että tämä toimii.
Sano että pussaat sitä kavereiden nähden, jos kiroilee. Eiköhän lopu. Mun poika sanoo, että kun suuttuu niin ei voi olla kiroilematta ja ikää 9v. Sanon ettei saa pelata teinejen kanssa minecraftia koska rupeaa kiroilemaan, kun matkii.