Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mies purkaa vitutuksensa minuun ja jättää hommat puolitiehen

Vierailija
11.06.2013 |

On lasten kanssa koti-isänä ja aika ikävää seuraa nykyään. Ymmärrän, että lasten kanssa väsyy ihan eri tavalla kuin töissä, mutta...äsken tuli perintätoimiston lasku, mies oli jättänyt maksamatta omia laskujaan koska "unohti". Asunto on kamalassa kaaoksessa, minä jouduin ottamaan pyykinpesun harteilleni koska mies selviää hädintuskin tiskeistä ja yleisen järjestyksen pitämisestä (jälkimmäinen tapahtuu vain huomautuksestani).

Olivatko samat hommat itselleni noin pirun haastavia joitakin vuosia sitten? Enpä muista, että olivat. Mikään kotityökone en ole itsekään, mutta en tajua tuollaista että jätetään jokainen juttu lojumaan eikä laiteta niitä takaisin paikoilleen, keittiö pinttyy tahroihin kun ei voi käyttää puolta minuuttia pintojen pyyhkimiseen ruoanlaiton jälkeen jne. Harmittaa, että uudehko ja kaunis koti on roinan, tahrojen ym. peitteessä. :( Olen kysynyt, tarvitseeko mies apua, vastaus on aina "ei kiitos".

Pahinta on kuitenkin se, että silloin kun miestä väsyttää todella paljon (kai nyt, kun valvoo puoleenyöhön pelaten vaikka talossa on vauva, ei ota päiväunia eikä huolehdi syömisistään, sitten onkin kiva esitellä muka-shokissa täriseviä käsiään..), hän ei muuta tee kuin vittuile minulle ja syyllistä. Esim. äsken vauvan tuttipullo lojui syötön jälkeen sohvalla, sanoin miehelle napakasti että se kannattaisi vähintään huuhdella jos vauva kerran on syönyt. No, huuhteli sitten, ja myöhemmin valitti minulle "kun sinä sanoit että huuhtele se, ja vauvalla olikin vielä nälkä"...voi elämä.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
11.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuulostaa siltä että mies on masentunut ja ahdistunut, ihan oikeasti. Voi tietysti ihan vittumaisuuttaankin olla tuollainen, mutta itse huomaan että silloin kun mua ahdistaa, elämänhallinta heikkenee eli en vaan kykene maksamaan laskuja (vaikka rahaa ja aikaa olisi) kun nettipankkiin meneminen on jotenkin niin ikävää ja ahdistavaa, ruuanlaitto ei kiinnosta joten tulee syötyä ihan mitä sattuu yms. Paljon samoja juttuja. Kuulostaa tosi oudolta, mutta niin se vaan on. Kannattaa oikeasti miettiä, mistä se johtuu että mies on tuollainen. Ehkä ihan aidosti ei vain viihdy siellä kotona ollenkaan tai ei osaa luoda siellä rutiineja ja mielekästä päiväohjelmaa, mistä seuraa turhautumista ja masennusta ja siitä taas tuo elämänhallinnan menetys ja tiuskiminen.

Vierailija
2/3 |
11.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Elämä sinappikoneen kanssa niiiiiiiiiiiin ihanaa ja rentoa !!!!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
11.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voisiko sen miehen passittaa takaisin töihin lepäämään? Hän vaikuttaa todella masentuneelta ja ahdistuneelta, kuten muutkin ovat sanoneet. Tuntuu siltä, ettei hän myöskään tajua omaa tilaansa. Lääkärissäkäynti voisikin olla paikallaan. Mene mukaan kertomaan lääkärille, miten elämänhallinta on käynyt heikoksi kotona olon aikana. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kolme kaksi