Jos vuokraisitte asuntoa...
Eli tässä kysymys:
- sama uudiskohde
- sama pohja, sijainti talon sisällä, samat neliöt
1. asunto:
- 2/8 kerros
- perusmateraalit
- vuokra 550 Euroa
2. asunto:
- 8/8 kerros
- nostettu materiaalitasoa kvartsitasot, liukuovikaapistot, suihkuseinä ja sadesuihku, seinään kiinnitetty pytty
- vuokra 575 Euroa
Kumman ottaisitte?
Kommentit (20)
Edullisemman, koska kyseessä on kuitenkin uudiskohde. Tosin jos on joku köyhäintalo ja sinne on pakko muuttaa, niin ottaisin kalliimman, jotta seinänaapurit olisivat todennäköisimmin kunnon ihmisiä.
Kumpikaan kerros ei ihanne, mutta kakkosen ottaisin silti, kun avarammat näkymät.
Kakkosen. 25 e ei ole iso raha. Oletettavasti on hissi?
Molemmat sairaan halpoja uudiskohteeksi
Kakkosen, jos on hissi. Ottaisin myös 8/8 kerroksen mieluummin, vaikka 2. asunto olisi vastaava kuin eka.
Alemmalla sijaitsevan. Korkealla asuneena tiedän, että ne on kesällä saunoja. Aurinko paahtaa eikä mikään varjosta.
Pelastuslaitoksen tikasauto taitaa yltää kuudenteen kerrokseen. Eli alemman kerroksen asunnon.
Ykkösen. Ihan vain koska haluan asua matalalla. Muuten tuo paremmin varusteltu.
Vierailija kirjoitti:
Ykkösen. Ihan vain koska haluan asua matalalla. Muuten tuo paremmin varusteltu.
Järkevää, sillä kakkoskerrokseen kävelee nopeasti tarvittaessa, tavaroidenkin kanssa
Kakkosen ihan vaan siksi ettei ole riskiä joutua asumaan jonkun tömistelijän alapuolella.
Mä pelkään korkeita paikkoja, joten kakkonen.
Ap:nä miettisin arvostaako noita tason parannuksia ja onko vuodessa 300 euron arvoisia. Jos on niin sitten 8 kerroksesta.
Se ylin on kesällä kuin sauna ja talvella (lämmitystavasta riippuen) jääkylmä. Toisaalta jos ikkunoista ja parvekkeelta näkyy muutakin kuin vastakkainen kerrostalo niin viihtyvyyden kannalta voi olla parempi.
Alemman huoneiston. Onneksi ei tartte oikeasti, kun tykkään asua maantasalla - nykyään rivarissa ja tulevaisuudessa omakotitalossa. Ei enää koskaan kerrostaloon!
Itse asun 8.kerroksessa ja talo aika uusi. Ei ole kesäisin sauna kun ei pidä helteellä parvekkeen ovea auki. Moni tekee sen virheen että lämpimällä säällä on ikkunat ja ovet auki joista se lämpö pukkaa sisään.
Ylemmän kerroksen, koska näköala on tärkeä. Jonkun muun maulla valittu tason kohotus ei ole niin tärkeä.
Tottakai ylimmän kerroksen. Paremmilla materiaaleilla varustettuna.
En tykkää asua korkealla, joten ehkä se ykkönen sitten kuitenkin, vaikka kieltämättä liukuovikaapistot houkuttaisivat.
Vierailija kirjoitti:
Alemmalla sijaitsevan. Korkealla asuneena tiedän, että ne on kesällä saunoja. Aurinko paahtaa eikä mikään varjosta.
7/7 kerroksessa asuneena totean, ettei välttämättä ole sauna. Taloamme varjosti viereiset isot männyt, ei ollut ihan ydinkeskustassa oleva talo, ja sen lisäksi asuntomme oli talon varjoisalla puolella, jonne aurinko ei paistanut muutenkaan suoraan. Ikkunoita ja parvekkeen ovea pystyi huoletta pitämään auki, ei ollut siellä korkeuksissa pelkoa hyttysistä, eikä parvekkeen kautta sisään änkeävistä kutsumattomista vieraista. Ei näkynyt myöskään muurahaisia, hämähäkkejä, tuhatjalkaisia jne ötököitä vaikken kyllä tiedä miten yleisiä ne nyt muutenkaan kerrostaloissa ovat. Katutasossa asuneena kaikenmaailman ötököitä oli lähes ympärivuotisesti vieraana.
Ja mikä parasta ylimmässä kerroksessa; sinne ei kuulu yläkerran naapureiden musiikit, askeleet, vessakäynnit, imurit, ovet, rappukäytävällä höpöttelyt.. ainoa äänihaitta oli hissi, kuilu kun oli siinä olohuoneen seinän takana, mutta sama ongelma oli jokaisessa kerroksessa. No hissi olikin jossain vaiheessa kuukauden huollettavana, silloin se ylin kerros ei niin kivalta tuntunut :D.
Aijoo, itse AP:n kysymykseen, valitsisin sen ylimmän edellä mainituista syistä.
Muuten kakkonen, mutta sadevesisuihku ja seinään kiinnitetty pytty ovat isoja miinuksia.