MASENNUKSESTA JA PAKKO-OIREISTA VAPAAMMAKSI :) KUUNTELE rehellinen ja rohkaiseva suomalaisen naisen toipumistarina
Kolmekymppinen Sanna Kuipers kertoo toivoa-antavan ja rehellisen tarinansa parhaillaan Kutsu vapauteen -ohjelmasarjassa ohjelmasarjan radiossa (ja netissä suoratoistona) klo 21 asti tästä https://www.radiodei.fi/kuuntele/radio-dei/
Kommentit (5)
Tärkeä oivallus ja rohkaisu: Kun häpeällisistäkin asioista saa kerrottua toiselle ihmiselle, se pahin ahdistuksen tai häpeän terä tavallaan katkeaa. Helpottaa. Edes vähän ja vähitellen.
Vierailija kirjoitti:
Onko tää taas joku "olin pari kuukautta masentunut, nyt kerron selviytymistarinani"-juttu?
EI, ei toki ole! Kuulostaa siltä, että tämä Sanna Kuipers kärsi jo lapsesta asti pakko-oireisesta häiriöstä, masennuksesta ja kehonkin sairauksista ennen kuin vasta kolmekymppisenä alkoi helpottaa. Eli pitkään ja paljon on nainen kärsinyt. Ei kuulosta helpolta tarinalta vaan rehelliseltä :)
Ravintolisien suhteenhan on lailla kielletty antamasta näitä ”kun syöt näitä voit jättää kallit lääkket pois” ja sitten ihmisiä on kuollut.
Voiko sitä soveltaa myös näihin Jeesus parantaa sinut, voit jättää lääkkeet pois juttuihin?
Vierailija kirjoitti:
Ravintolisien suhteenhan on lailla kielletty antamasta näitä ”kun syöt näitä voit jättää kallit lääkket pois” ja sitten ihmisiä on kuollut.
Voiko sitä soveltaa myös näihin Jeesus parantaa sinut, voit jättää lääkkeet pois juttuihin?
Voin vakuuttaa lääkitykseen suhtautumisen ja hengellisyyden suhteesta, että itse ainakin olen törmännyt vain hyvin vastuulliseen ja asialliseen lääkkeistä puhumiseen kristittyjen keskuudessa. Poikkeukset ovat nykyään äärimmäisen harvinaisia; olen kuullut lukuisten ihan ns. tavallisten kristittyjen kuten myös pastorien korostavan, että millaista helpotusta tai apua koetkaan hengellisyydestä/uskosta, niin älä jätä pois lääkkeitä kuin ainoastaan lääkärin kanssa harkiten.
Hyvänä ja vastuullisena esimerkkinä tästä (ja myös mielenterveysongelmien ja hengellisyyden suhteesta) on mielestäni alla oleva kokeneen psykiatrin ja pastorin välinen keskustelu, aiheena masennuksesta toipumisen vaiheet ja mahdollisuudet https://www.tv7.fi/vod/player/14289/
Onko tää taas joku "olin pari kuukautta masentunut, nyt kerron selviytymistarinani"-juttu?
Kaksisuuntaisesta puoli elämääni kärsineenä ketuttaa tollaset. Ei mielenterveysongelmista ikinä pääse eroon, varsinkaan jotain podcastia kuuntelemalla. Yritetään vaan ponnistaa kuuluisuuteen kuvittelemalla, että mtongelmissa on jotain hienoa.