Voisiko olla niin että nyt on tärpännyt?
Eli heräsin pari vk sitten yöllä alavatsa kipuun ja seuraavana päivänä alkoi yökötys. Alavatsa kipuilee edelleen ja yökötys on melkein päivittäistä, lisäksi nyt on alkanut sattumaan alaselkään.. Lämmöt on tällä hetkellä 36.8ja normaalisti ne on siinä 35-36... Tässä on vaan eräs mutta. Käytän nuvaringiä, mutta olen lukenut että 'moni' nainen on tullut raskaaksi vaikka onkin käyttänyt nuvaringiä. Mitä mieltä olette ? voisiko olla mahdollista että olisin raskaana vai onko tämä pelkkää turhan toivomista?
Kommentit (13)
Olen tehnyt yhden testin mutta negaa näytti.. Ajattelin että odotan vielä viikon ja teen sitten uudelleen.. Mutta kysynkin vai mielipiteitä/kokemuksia, en sitä että olenko raskaana vai ei :) ap
Jos TOIVOT olevasi raskaana niin miksi käytät nuvaringiä? Näön vuoksi miehesi (joka ei tahdo lapsia) vuoksi? Vaikka jotkut harvat ovat tulleet raskaaksi nuvaringistä huolimatta, niin tuskin se kenenkään raskauden todennäköisyyttä varsinaisesti lisää verrattuna siihen tilanteeseen ettei ehkäisyä ole.
Siis tämä on viimeinen rengas paketista ja tämän jälkeen emme aijo enään hankkia niitä lisää. Koska haluamme molemmat lasta.. Mutta siis olen vain ihmetellyt näitä kaikkia oireita ja ajatellut jos olisikin sattunut niinkin hyvä tuuri että olisinkon jo raskaana ....Ap
En ukso että olet raskaana. Tuo nuvaring aiheuttaa kyllä monenmoisia oireita. Minulla täytyi lopettaa sen käyttö.mutta teehän testi, mitäs tuota mietiskelet.
Mun on helteellä huono olo, varsinkin jos on tankannut huonosti tai liikkunut paljon.
Kivun takia menisin gynelle, Tusin seuraat kroppaasi normaalisti niin tarkkaan kuin nyt kun kuumeilet, tuskin olet raskaana.
Samaa mieltä kuin seiska. Ei ajatuksen voimalla yleensä raskaaksi tulla.
Toiveajattelua. Mikä todennäköisyys onkaan että JUURI silloin kun aiotte alkaa vauvapuuhiin olisikin hyvä ehkäisy pettänyt? Pieni on todennäköisyys. Ihminen saa huuruissan kehitettyä kaikki oireet ajatuksen voimalla.
"emme aijo enään" po. emme aio enää.
Totta kai raskaus on mahdollinen, mutta et saa tietää asiaa mitenkään muuten kuin tekemällä raskaustestin :) Oireista raskautta ei voi päätellä.
Ajattelin vain kertoa että näköjään niitä ihmeitä tapahtuu.. Aamulla nimittäin tein testin ja plussaahan se näytti..
-AP
Eihän se mikään ihme ole :) Jostain kumman syystä moni luulee, että ehkäisyvälineitä käyttävä ei voi tulla raskaaksi, vaikka luotettavimmankin ehkäisyn (e-pillereiden) varmuus on vain n. 99 %. Siis vuodessa yksi sadasta käyttäjästä, eli tosi moni, tulee raskaaksi.
No, jos sinua on jo pari viikkoa yököttänyt niin kyllä se näkyy testissä. En tajua, miksi täältä palstalta kysellään, ollaanko raskaana, kun kaupasta saa hyvin herkkiä testejä.