Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Autetaan hallitusta mammat Kerätään hyviä vinkkejä miten työllisyyttä nostetaan!

Vierailija
15.07.2020 |

Ja avataan työttömyyden todellisia syitä, kun niistä on niin vaikeap puhua rehellisesti.

Minä aloitan: Lasketaan eläke-ikää ja helpotetaan työkyvyttömyyseläkkeelle pääsemistä: työpaikkoja vapautuu nuorille.

Lisää rahaa yliopistoille tutkimukseen: lisää työpaikkoja ja yrityksiä syntyy näin

Unemployed life matters!

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
15.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laitetaan kaikki, etenkin (osa)työkyvyttömät ilmaisiin 9€ töihin ja "kuntouttaviin"(masennusta ja ahdinkoa vain pahentaviin) puuhasteluihin. T: Sekoomus, työkkärin virkailijat ym.

Oikeasti järkevää olisi mm .oppisopmuskoulutuksilla tarjota opiskelua ja työtä, työkkäri tai muuta tarjoaisivat valmiiksi yrityksiä jotka näihin lähtevät mukaan. Jo harjoittelualalta oikeaa palkkaa ei pelkkää 9€/vrk(toki se voisi opiskelun ajan olla vähän normipalkkaa matalampi, mutta kuitenkin oikeaa palkkaa eikä mitään tukihömpötyksiä).

Omaehtoisen opiskeluajan nykyisestä pidennys kahdesta vuodesta vähintään kolmene vuoteen, näin ehtisi thedä esim. uuden AMK-tutkinnon tai kandin opinnot yliopistosta. Ehdottomasti takaisin 9€- kulukorvaus myös omaehtoiseen opiskeluun, jonka joku idiootti keksi poistaa pari vuotta sitten, joku kannustus olisi opiskelemaan lähdölle, eipä tuolla 9€:lla paljon saisi muutenkaan kui nesim. päivittäiset bussiliput, jos koulu on vähän kauempana jne.

Aktiviimalli työnantajille vuorostaan: ihme piilotyöpaikkailut kuriin jne. Enemmän vastuuta palkata ihmisiä oikealla palkalla eikä millään tukitemppuiluilla jolloin "työkokeilu"- jakson päätyttyä otetaan vain uusi karenssilla uhkailtu ilmaisorja entisen tilalle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla