Koska viimeksi kokosit mitään itse?
Kommentit (10)
no aina kun jotain uutta ostan tietenkin. viimeksi taisi olla pinnasänky.
Varmaan joskus opiskeluaikoina Ikea-kalusteen. Arrggh. Aina jokin kohta jäi vinksalleen. :/
Monilla kokoaa miehet nuo huonekalut, ilo lukea, että on niitä kokoajia naisissakin.
Ostan itse usein huonekaluja, koska olemme muuttaneet paljon ja jokainen asunto on ollut erilaista tyyliä ja olen halunnut sisustaa sen aina alusta pitäen uusiksi. Hinnan vuoksi ja tiheän vaihtelun vuoksi, olemme ostaneet lähes aina Ikeasta.
Ei ole kuukauttakaan kun kokosin Hemnesin sohvasängyn, Hemnesin 2 vitriiniä, yhden lastenhuoneeseen tulleen hyllyn, 6 tuolia ja kulmasohvan.
Viime joulukuussa varmaan tais olla ja Ikean kirjahyllykokonaisuus toki ohjeiden kera. RRakastan kasata noita Ikean juttuja, jotenkin uskomattoman kivaa nypertää(se kyllä hieman poistaa hauskuudesta kun taapero vie ruuvit ja sählää mukana).
Minä kokosin omat kalusteeni kun asuin yksin. Miehen kanssa asuessa mies on koonnut enimmät, ei siksi etten osaisi vaan koska en erityisesti rakasta sitä puuhaa. Eilen kuitenkin kokosin säilytyslaatikoita. :)
Meillä on tosi paljon Ikean kalusteita, ja kokoan ne aina itse. Hauskaa askartelua mun mielestä :) Teen myös paljon kaikenlaisia remontti- ja rakennushommia ja kaikenlaiset työkalut pysyy kyllä kädessä ruuvimeisselistä moottorisahaan. Esim. kaikki taulujen ja verhokiskojen kiinnitykset, listoitukset, seinien maalaus jne. on meidän perheessä naisten hommia sen huonekalujen kokoamisen ohella :)
Meillä minä kokoan useammin kuin mies, olen siinä parempi. Mies tekee aina jotain virheitä, sillä on jotenkin huono avaruudellinen hahmotuskyky. Mä myös taskuparkkeeraan paljon paremmin ;)
Vuosi sitten kokosin ruokapöydän tuoleja, mies kokosi kaksi ja minä loput kahdeksan. Olen koonnut myös kaikki sängyt, lipastot ja vaatekaapit, mitä on tässä vuosien varrella hankittu.
Pihakalusteet, ohje oli tietty mukana kun osia oli noin miljoona.
Sitä ennen kasasin sohvan, oih, miten vaikea urakka :D
Jaa.. Ikea malm lipastot varmaan viimeksi. Ohjetta katoin enImmäisen kohdalla