Jälleen yksi aloitus seksistä.
Mun mies on normaali, viriili mies. Hän haluaa seksiä usein. Minä olen "normaali" pihtaava vaimo. Minä en ymmärrä, mikä siinä seksissä on niin koukuttavaa ja ihanaa. Minun mielestäni seksi on useimmiten epämukavaa ja vaivaannuttavaa, parhaimmillaankin vain menettelevää. Meillä on rutiiniseksiä n. 2-4 krt/vko. Kun mun mies saa, on se ihan täpinöissään ja haluaisi heti lisää. Kun se on muutaman päivän ilman, rauhoittuu se hieman. Mua ahdistaa, että se puhuu vihjailevasti lasten kuullen ja lähes kaikkiin puheenaiheisiin se väkisin vääntää jonkun seksistisen kommentin tai vitsin. Lisäksi se koskettelee mua rinnoista ja pepusta lasten nähden, josta en myöskään pidä. Mikään puhe ei auta.
viikonloppuna ei ollut tilaisuutta harrastaa seksiä silloin kun mies olisi halunnut; siitä kiukutteli mulle. Kun sitten tilaisuus tuli, ei itse halunnut koska en suostunut olohuoneen sohvalla (oli vaara että lapsi tulee käymään sisällä kesken ulkoleikkien) ja toisen tilaisuuden missasi kun oli kutsunut kaverinsa käymään just silloin kun tiesi lapsen olevan pois kotoa. No, ei kiukutellut kun sanoin tiukkaan sävyyn, että itse missasi tilaisuudet. Eilen illalla sitten oli seksiä ja aamulla heräsin klo 4.40 kun herralla teki mieli. Mä en oikeasti tajuu, eikö sen päässä muuta liiku. Muuten hyvä mies mutta seksuaaliset tarpeet ei meillä kohtaa ja mua ahdistaa.
Kommentit (7)
Opettele nauttimaan seksistä. Ikävää että olet suomilahna. Tolla menolla miehesi käy pian vieraissa.
No sun pitää opettaa miehes tyydyttään sut. Jos seksistä nauttii, sitä haluaa. Tiedätkö sä ite, mistä nautit.
Onhan siinä iloinenkin puolensa, jos mies haluaa jatkuvast. Toisinkin päin on joillain...
Kuulostaa kyllä aika paljolta tuo teidän seksin määrä, jos et ole itse mikään seksihullu, joten ymmärrän turhautumisesi. Meillä mies haluaa korkeintaan kerran viikossa, mulle kelpaisi useamminkin. Pitkiä aikoja on mennyt vain 1x/kk... Joten kerta viikkoon on vähän niinkun kompromissi.
Taidat olla vaan todella vetävä rouva :) Kyllä tekisi mullekin hyvää olla halutumpi, kun monesti joutunut miettimään mitä itsessä vikana kun toinen ei vaan halua...Aina sitä kai ajattelee et toisilla on paremmin.
Miehesi kuulostaa seksiriippuvaiselta. Lasten kuullen vihjailut eivät ole mitenkään sopivia. Ymmärrän että sinulta halut hiipuu tuollaisen käytöksen takia, saan myös sen käsityksen että olet stressaantunut. Kerro miehelle suoraan mikä on homman nimi. Suosittelen että laitatte lapset väliläl hoitoon ja otatta kahdenkeskisiä iltoja, niin että pystytte keskustelemaan ja tutustumaan toisiinne uudestaan. Ensin kannattaa vain halailla, tottua toisen läheisyyteen, ottakaa vaikka hotellihuone ja pullo shampanjaa, siellä on yleensä mukavampaa kuin tutussa sängyssä ja kodissa, missä kotiasiat varmasti pyörii vain mielessä.
Suosittelen myös että opi olemana ottava osapuoli, pyydä miestäsi antamaan sinulle suuseksiä. Siinä voit keskittyä täysin omiin tunteisiisi ja ruumiiseesi.
Suosittelen myös harrastamaan "omaa kivaa", siinä oppii tietämään mikä tuntuu hyvältä :)
Kiitos vastauksista, varsinkin kutoselle. Eniten mua todellakin nyppii se lasten kuullen vihjailu ja että seksiä pitäisi saada harrastaa esim. tv:tä katsellessa vaikka lapset on läsnä (siis viltin alla piilossa). Ja mikään puhe ei todellakaan auta. Meillä kyllä olisi aika useinkin mahdollisuus seksiin niin, ettei lapset ole paikalla mutta kyllä se on mies ihan yhtä usein kuin minä, jota ei juuri silloin huvita. Eli ei osata käyttää tilaisuuksia hyväksi tai sitten mies haluaa just jossain keittiön pöydällä tai sohvalla jolloin "kiinni jääminen" on todennäköistä (eli lapset tuleekin sisälle kesken leikin). Myös hotellissa ollaan oltu ihan muuten vaan, mutta se ei ole sitä arkea eikä tuo ratkaisua perusongelmaan. En ole mikään seksihullu, mutta luulen että voisin haluta useammin, jos siitä ei olis niin kauhea stressi ja jos joskus jauhelihan kilohinnasta vois keskustella ilman seksuaalista sävyä. Tai jos pusun vois lasten nähden vois antaa ilman, että samalla tarraa tisseihin.
Oman kivan pitäminen ei ole luontevaa mulle; kertonee rajoittuneisuudestani. Meillä kyllä harrastetaan suuseksiä ym. "Normaalista poikkeavaa", eikä se sinällään ole ongelma mulle. Seksistä vaan kaiken kaikkiaan on tullut lähinnä pakkopullaa. T. Ap
Yleensä asioita, joita ei osaa, niistä ei myöskään pidä.